wtorek, 7 maja, 2024

Co z kolorem wody? Odpowiedź rzecznika MPWiK

Wiemy, co powoduje zmianę koloru wody. Rzecznik MPWiK odpowiedział na nasze pytania

Związki żelaza nie są groźne dla zdrowia, ale zmieniają kolor. Zimna woda jest regularnie badana. Jednocześnie jakość wody z kranu zależy nie tylko od wodociągowców, ale też od stanu rur w poszczególnych budynkach. To odpowiedź Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na nasze pytania w sprawie dziwnego koloru wody na Grochowie i Pradze.

Od wielu tygodni mieszkańców niepokoi zmiana barwy wody na Grochowie i Pradze. Rzecznik MPWiK, Marek Smółka odpowiedział na nasze pytania. Poniżej odpowiedzi.

„Dokładamy wszelkich starań, związki żelaza neutralne dla zdrowia”

„Na wstępie, za pośrednictwem Pana redakcji pragniemy przeprosić mieszkańców za niedogodności i zapewniamy, że stołeczne MPWiK dokłada wszelkich starań, aby dostarczana woda spełniała wysokie standardy jakości. Z tego też wynikają podjęte już działania, które opiszę poniżej. Zapewniamy jednocześnie, że obecne w wodzie związki żelaza powodujące zmianę jej barwy, jak na załączonym przez Pana zdjęciu, są neutralne dla zdrowia”.

„Pogorszenia parametrów wody mogą się sporadycznie zdarzać”

„Każdego dnia Wodociągi Warszawskie uzdatniają i dostarczają odbiorcom średnio ok. 350 mln litrów czystej, przebadanej, wysokiej jakości kranówki. Długość sieci dystrybucyjnej w Warszawie liczy ponad 4,5 tysiąca km. Jest ona systematycznie rozbudowywana, a także modernizowana, zgodnie z wieloletnim planem inwestycyjnym. W tak ogromnej sieci mogą się oczywiście punktowo zdarzać przypadki pogorszenia parametrów wody. Zależy to od wielu czynników takich jak wiek przewodów wodociągowych, zmiany prędkości lub kierunku przepływu wody czy okresy tzw. stagnacji – kiedy woda w rurach porusza się z minimalną prędkością i często zmienia kierunek przepływu, np. z powodu okresowego niższego zapotrzebowania na wodę”.

„Powodem zmiany parametrów mogą być prace wodociągowe”

„Pogorszenie parametrów takich jak smak i barwa może być również spowodowane pracami związanymi z renowacją przewodów wodociągowych. MPWiK, jako spółka odpowiedzialna, reaguje na wszelkie zgłoszenia zmiany parametrów jakościowych wody, wykonując doraźnie płukania sieci, a jeśli to konieczne, planuje i przeprowadza jej renowację”.

Renowacja z myślą o mieszkańcach Międzyborskiej, Zbaraskiej, Grochowskiej

„Taka renowacja została wdrożona właśnie m.in. z myślą o mieszkańcach rejonu ulic Zbaraskiej, Międzyborskiej i Waszyngtona na terenie dzielnicy Praga Południe. Z uwagi na powtarzające się awarie wybudowanej jeszcze w latach 50. i 60. magistrali w al. Waszyngtona oraz zgłoszenia odbiorców dotyczące jakości dostarczanej wody, rozpoczęliśmy jej renowację bezwykopową metodą tzw. rękawa – na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Zielenieckiej. Inwestycja ta ma na celu poprawienie parametrów hydraulicznych magistrali i zapewnienie ciągłości dostaw wody dla mieszkańców. Wykonawca dotąd przeprowadził renowację na odcinku 150 m. Cały odcinek, jaki zostanie poddany renowacji wynosi prawie 2,4 km. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku i do ich zakończenia systematycznie, jak dotąd, prowadzone będzie płukanie sieci wodociągowej, w celu uzyskania odpowiedniej jakości wody”.

„Zmianę parametrów wody należy zgłosić”

„Płukanie sieci jest standardowym działaniem interwencyjnym wykonywanym przez służby techniczne MPWiK po otrzymaniu zgłoszenia dotyczącego pogorszonej jakości wody. Zmianę parametrów wody należy zgłaszać pod czynny całą dobę bezpłatny numer Pogotowia Wodociągowego 994.Każdorazowo służby MPWiK podejmują niezwłoczne działania, by przywrócić pożądane parametry”.

ZIMNA woda STALE BADANA

„Pragnę zapewnić, że zimna woda dostarczana mieszkańcom Warszawy jest stale badana – zarówno na każdym z etapów uzdatniania, jak i w sieci wodociągowej. Spełnia ona wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z  2017 r., poz.2294), a jej jakość jest także zgodna z normami Unii Europejskiej i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Na naszej stronie internetowej https://www.mpwik.com.pl, w zakładce WSZYSTKO O WODZIE, dostępne są miesięczne wyniki badań jakości wody uzdatnionej, kierowanej do sieci wodociągowej z poszczególnych zakładów. Informacja o jakości wody opatrzona jest komentarzem Państwowej Inspekcji Sanitarnej”.

Bardzo ważna właściwa eksploatacja

„Niezależnie od powyższego, jak słusznie Pan zauważył, jakość wody zależy także od właściwej eksploatacji instalacji wewnątrz budynku, co jest poza kompetencjami dostawcy wody, który odpowiada za sieć do zaworu głównego nieruchomości. Odpowiedzialność za stan sieci wewnętrznej spoczywa bowiem na właścicielach i administratorach budynków i z myślą o nich Wodociągi Warszawskie przygotowały poradnik, w którym każdy znajdzie informacje o tym, jak należy dbać o instalację wewnętrzną. Poradnik ten jest dostępny do pobrania na stronie internetowej stołecznego MPWiK TUTAJ Informacje o tym, jak zapewnić dobrą jakość wody z wewnętrznej instalacji wodociągowej publikujemy także TUTAJ”.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img