piątek, 3 maja, 2024

Oszukać przeznaczenia się nie udało. Ale Zieloni Kanonierzy wicemistrzami Polski!

Legia Warszawa przegrała we Wrocławiu ze Śląskiem Wrocław 77:90, w piątym meczu finału koszykarskich mistrzostw Polski. Stan rywalizacji finałowej to 4:1 dla wrocławian. A to oznacza, że to wrocławianie zostali mistrzami Polski. Srebrny medal dla legionistów to jednak ogromny sukces. Przed sezonem planem był awans do play off.

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w sezonie zasadniczym spisywali się bardzo solidnie, zajęli w lidze szóste miejsce. Tuż za świeżo upieczonym mistrzem Polski.

Fazę zasadniczą wygrał zespół Sierleccy Czarni Słupsk, drugi byl Anwil Włocławek. Trzecie miejsce zajmowała drużyna Arger BM Stal Ostrów Wielkopolski, czwarte Enea Zastal Zielona Góra. Piąty byl Śląsk, szósta Legia. Ósemkę uzupełniły Twarde Pierniki Toruń oraz King Szczecin.

Niespodziewany przebieg play off

A więc oba zespoły, które zmierzyły się w wielkim finale faworytem nie były. W ćwierćfinale legiomiści zmierzyli się z Arger BM Stal Ostrów Wielkopolski. Legia wygrała w rywalizacji do trzech zwycięstw faworyzowanego rywala 3:0. Z kolei Śląsk po pięciu spotkaniach wyeliminował stosunkiem 3:2 Eneę Zasstal BC ZIeloną Górę. W półfinale legioniści znów sprawili sensację eliminując Anwil Włocławek. Nawet nie chodzi o samo wyeliminowanie faworytów. Ale o sty;l Zieloni Kanonierzy potrzebowali tylko trzech spotkań. Wygrali we WŁocłaku 83:79 i 77:71, potem w Warszawie 87:77 pewnie awansując do finału. Śląsk mierzyl się z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk. W Słupsku wygrał 77:57 i 91:66. We własnej hali przegrał aż 60:123 i ponownie 69:89. O wszystkim decydował pojedynek w Słupsku, wygrany sensacyjnie przez wroclawian 81:71.

Finał ze Śląskiem

Sensacyjny skład finału stał sie faktem. Najpierw Śląsk wygrał we Wrocławiu nieznacznie 76:72, pote, przegrał 85:88. Rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Legia przegrała oba mecze 74:81 i 63:66. Mecz we Wrocławiu w piątek, 27 maja mógł albo dać tytuł Śląskowi, albo przedłużyć nadzieje Legii. W pierwszej kwarcie zdecydowanie lepsi byli gospodarze, wygrali 27:11. W drugiej dominowali legioniści, zwyciężając 27:6. Prowadzili w połowie spotkania 38:33. Jednak trzecia kwarta zdecydowanie należała do zespołu Śląska, który zwyciężył 28:14, w meczu prowadził 61:52. Ostatnia kwarta była bardziej wyrównana, ale też lepsi byli zawodnicy Śląska, wygrywając 29:25 i cały mecz 90:77.

Pierwszy medal Legii od przeszło pół wieku

Ostatecznie rywalizację finałową wygrał Śląsk Wrocław 4:1. Po raz osiemnasty zdobył tytuł mistrza Polski. Legioniści zdobywając srebrny medal osiągnęli jednak niewątpliwy sukces. Trzecie miejsce zajął Anwil Włocławek, który w meczach o brąz pokonał Sierleckich Czarni Słupsk. Warto podkreślić, że ostatni wielki sukces – Puchar Polski – koszykarze Legii wywalczyli w 1970 roku. W roku 1969 zdobyli mistrzostwo Polski, rok wczęśniej wicemistrzostwo. W więc srebro Zielonych Kanonierów jest pierwszym medalem od ponad pół wieku!

Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 90:77

(27-11, 6-27, 28-14, 29-25)

Stan rywalizacji  4:1 dla Śląska