środa, 29 listopada, 2023

Maszyniści zapowiadali strajk, słowa dotrzymali. Środa bez pociągów WKD w porannym szczycie

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Bardzo ciężki poranek dla pasażerów komunikacji w Warszawie. Nie jeździła Warszawska Kolej Dojazdowa. Powodem strajk pracowników.

Jeszcze we wtorek trwały rozmowy ostatniej szansy między. Prowadziły je Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ 'Solidarność’ Region Mazowsze z zarządem spółki Warszawska Kolej Dojazdowa. Nie przyniosły rezultatu. W środę rano na trasy nie wyjechały pociągi WKD. „Warszawska Kolej Dojazdowa uprzejmie informuje, że w dniu dzisiejszym pociąg nr 300 w relacji Podkowa Leśna Główna (5.41) – Warszawa Reduta Ordona (6.18) zostaje odwołany”. Brzmiał pierwszy komunikat WKD. „W związku z planowanym strajkiem ostrzegawczym, w środę 15 listopada w godzinach 6.00-8.00 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu pociągów WKD” – informował Zarząd Transportu Miejskiego na stronie Warszawski Transport Publiczny. „Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, że Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce podtrzymał decyzję o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego na linii WKD w dniu 15.11.2023 r. (środa) w godzinach 6.00-8.00. Wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów w dniu 15.11.2023 r. w godzinach 6:00-8:00 zatrzymają się na najbliższej stacji/przystanku osobowym.

WuKaDka najlepiej oceniana

W trakcie strajku pociągi nie jeździły, jeździła za to zastępcza komunikacja kolejowa. Było wzajemne honorowanie biletów. Pasażerowie raczej przygotowali się na strajk, więc na stacjach nie było tłumów. Maszyniści żądają podwyżek płac. Maszyniści domagali się podwyżki płac o tysiąc złotych brutto jeszcze w tym roku, z wyrównaniem do początku lipca. 800 złotych brutto od przyszłego roku. Rozmowy ostatniej szansy we wtorek, 14 listopada zakończyły się niepowodzeniem. Stąd strajk ostrzegawczy w środę, w godzinach od 6.00 do 8.00. Warszawska Kolej Dojazdowa, popularna WuKaDka to najwyżej oceniana kolej miejska w stolicy. Istnieje od 1927 roku (wcześniej jako Elektryczna Kolej Dojazdowa EKD, Warszawska Kolej Dojazdowa WKD od 1951 roku). Jeździ trasą Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego. Jest też, jak wynika z badań, najbardziej punktualna.

 

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img