wtorek, 28 listopada, 2023

Krótka jest droga od glorii, do potępienia. Po tragedii Wielkiego Piątku żałoba Wielkiej Soboty. Święte Triduum w Kościele katolickim

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Okrzyk hosanna bardzo szybko zamienił się w potępiające ukrzyżuj. Tak bardzo szybko przechodzimy od glorii do potępienia. Tak szybko zmieniamy swoje oceny – mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku bp Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej. W Wielki Piątek w Kościele katolickim wspomina się mękę i śmierć Jezusa. Wielka Sobota jest z kolei dniem zadumy i smutku po śmierci Zbawiciela. Wieczorem w świątyniach rozpoczną się Msze Wigilii Paschalnej i radosne świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielką Sobotę w ciągu dnia nie ma Mszy Świętej. Katolicy odwiedzają Groby Pańskie, święcą pokarmy. W Wielki Piątek wierni wspominali śmierć Jezusa. Podczas Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze na Kamionku biskup ordynariusz diecezji Warszawsko-Praskiej wspomniał o psychozie tłumu, który od radosnego „hosanna” szybko przeszedł do potępiającego „ukrzyżuj”.

Wielki Piątek. „Pomiędzy glorią a potępieniem”

„Tak bardzo szybko przechodzimy od glorii do potępienia. Tak szybko zmieniamy swoje oceny. Krótki jest okres, żebyśmy poddali się sugestiom i w stosunku, czy to do Boga, czy do drugiego człowieka, przeszli z uwielbienia do potępienia. To świadczy, że potrzebujemy ogromnej pracy nad swoją wewnętrzną stabilnością. Stabilność nasza to nic innego jak przylgnięcie do Pana Jezusa” – mówił bp Romuald Kamiński. „Pan Jezus ostatkiem swoich sił, wypowiadając ostatnie słowa, patrząc na stojącą pod krzyżem Matkę swoją, a obok niej miejsce zajmował Jan, dokonał niezwykłego zawierzenia. Patrząc na Jana, mówi: oto matka twoja. Patrząc na Matkę, mówi: oto twój syn. W Janie my wszyscy zostaliśmy ujęci – od pierwszego człowieka aż do ostatniego, jakiego zapisze historia świata. Zostaliśmy powierzeni Matce. Powinniśmy uwielbiać Boga, że obdarzył nas takim prezentem. Postawił swoją Matkę na drogach każdego z nas. To niewyobrażalnie wielki dar” – mówił bp Romuald Kamiński.

Wielka Sobota

Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień smutku, po męczeńskiej śmierci Jezusa. Liturgia Męki Pańskiej w piątek wieczorem celebrowała śmierć Pana. W sobotę w kościołach w ciągu dnia nie ma mszy świętych, można odwiedzić Groby Pańskie, przygotowane w poszczególnych świątyniach. Co roku odbywało się święcenie pokarmów, jednak w tym roku, podobnie jak w poprzednim, można z przyczyn pandemicznych poświęcić pokarmy w domu. Po zachodzie słońca w kościołach odbywać się będą obchody najbardziej uroczystej mszy w roku – Mszy Świętej Wigilii Paschalnej. To symboliczne wejście w Święta Wielkiej Nocy. W Wielką Sobotę post nie jest nakazany, ale jest zalecany. W ciągu dnia wierni odwiedzają kościoły, by modlić się przy Grobie Pańskim, święcą pokarmy.

Liturgia Wigilii Paschalnej

Wieczorem odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, która składa się z czterech części:

Liturgia Światła – ogień pobłogosławiony jest przez kapłana, następnie zapala siię od niego świecę, zwaną paschałem, z którym wchodzi się do ciemnego kościoła.

Drugą część stanowi Liturgia Słowa – obejmuje dziewięć czytań, które pokazują stworzenie świata przez Boga i dzieło odkupienia, którego dokonał Jezus Chrystus przez mękę i zmartwychwstanie.

Potem jest Liturgia Chrzcielna – ludzie dorośli, wcześniej nie ochrzczeni właśnie w Wielką Sobotę przyjmują chrzest. Z kolei wszyscy wierni w kościele odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. A w normalnym czasie następuje pokropienie wiernych.

Na koniec mszy jest Liturgia eucharystyczna – komunia święta.

Radość Zmartwychwstania

W kościele podczas mszy kantor śpiewa Exultet, czyli wyjątkowe Orędzie Paschalne, lub Orędzie Wielkanocne. Starożytna pieśń, przypisywana św. Ambrożemu lub św. Augustynowi. Pierwszy raz od początku Wielkiego Postu zabrzmi śpiew Chwała na Wysokości Bogu oraz uroczyste Alleluja.

Niekiedy Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna, w innych świątyniach procesja rezurekcyjna rozpoczyna mszę zwaną rezurekcją (rano, zazwyczaj o godzinie 6.00).
W konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku uroczystej Wigilii Paschalnej przewodniczyć będzie bp Jacek Grzybowski. Biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z kolei w katedrze Warszawsko-Praskiej pw św. Floriana i Michała Archanioła mszę odprawi bp Romuald Kamiński. Msze rozpoczną się o godzinie 20.00. (ODH)

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img