poniedziałek, 6 maja, 2024

Londynem nie jesteśmy, ale dzieje się wiele. Rzecz o piłkarskiej stolicy

Legia po fatalnym poprzednim sezonie, powoli wraca na należne jej miejsce w krajowej czołówce. Polonia, po latach smuty, zmierza po awans na zaplecze Ekstraklasy. O przetrwanie walczy zasłużony Ursus, „Duma Bielan”, czyli Hutnik wciąż próbuje (z różnym skutkiem) stać się trzecią siłą stolicy. Imponująco wygląda marsz w górę KTS Weszło. Pozbierał się kamionkowski Drukarz. Choć piłkarska Warszawa to nie Londyn, w mieście dzieje się naprawdę wiele.

Piłkarski Londyn to siedem klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Chelsea, Arsenal, West Ham, Tottenham Hotspur, Crystal Palace, Brendford i Fulham występują w Premier League. Ósmy, Queens Park Rangers gra w Championship, na bezpośrednim zapleczu ekstraklasy. W Warszawie na najwyższym szczeblu w całej historii grały jedynie cztery zespoły – Legia, Polonia, Warszawianka i Gwardia. Dwa ostatnie już nie istnieją (klub Warszawianka działa, ale bez sekcji piłkarskiej). Dziś tylko Legia gra w Ekstraklasie, a oprócz niej trzy stołeczne zespoły (w tym rezerwy Legii!) występują na szczeblu centralnym. Stolica ma jeden klub w Ekstraklasie, jeden w II lidze (trzeci poziom) i dwie drużyny w III lidze (czwarty poziom rozgrywek). Jednak choć do Londynu daleko i na szczeblu centralnym, i wojewódzkim i okręgowym dzieje się całkiem wiele I właśnie o tym, piłkarskiej stolicy traktować będzie nasz nowy cykl. Ale po kolei.

Liga w Warszawie, liga w Polsce. Jak to wygląda?

Dla nieobeznanych i średnio interesujących się polską piłką kopaną (co nie jest niczym obciachowym, wszak do poziomu Hiszpanii, Anglii czy Włoch naszej lidze piłkarskiej troszkę brakuje), piłka ligowa w Polsce składa się ze szczebla centralnego, wojewódzkiego, okręgowego. Szczebel centralny to liczące po 18 drużyn Ekstraklasa, I Liga i II Liga oraz podzielona na cztery 18 zespołowe grupy III Liga. Szczebel wojewódzki to liga IV, po jednej grupie w każdym z szesnastu województw. Niżej podział zależy już od regionalnych związków. Na Mazowszu mamy dwie ligi wojewódzkie. IV Liga liczy 18 zespołów. Obejmuje całe województwo. Działa u nas też V Liga, która składa się z dwóch grup. Jej powstaniu towarzyszyły uzasadnione kontrowersje, to jednak temat do innych rozważań. V Liga podzielona jest na dwie grupy – I, 15-zespołowa, z drużynami ze stolicy i okolic. II, także liczy 15 drużyn, ale wyłącznie z regionu. Poniżej są Ligi Okręgowe, A-Klasa i B-Klasa.

W województwie mazowieckim jest sześć grup ligi okręgowej – Ciechanów-Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa I, Warszawa II. A-Klasa na Mazowszu to dziewięć grup. Ciechanów-Ostrołęka, Płock, Radom I, Radom II, Siedlce, Warszawa I, Warszawa II, Warszawa III, Warszawa IV. Wreszcie Klasa B, najniższa w naszym regionie (w innych zdarza się Klasa C). U nas jest gruoop dwanaście: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom I, Radom II, Sielce, Warszawa I, Warszawa II, Warszawa III, Warszawa IV, Warszawa V, Warszawa VI. W naszym cyklu zajmiemy się obecnym sezonem i perspektywami drużyn przede wszystkim z Warszawy, w mniejszym stopniu (pisząc o wyższym szczeblu) wspomnimy o reprezentantach Mazowsza. W bieżącym sezonie na szczeblu centralnym występują cztery zespoły ze stolicy. Jeden w Ekstraklasie, jeden w II Lidze, dwa w lidze III. Przypomnimy też zespoły nieistniejące, zapomniane. Zajrzymy do tych z niższych i najniższych lig.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img