piątek, 3 maja, 2024

Będzie szczepienie lisów w regionie. Trwa walka ze ŚMIERTELNĄ ZARAZĄ

Choć był moment, gdy wydawało się że wścieklizna odpuszcza, na przełomie lipca i sierpnia Wojewódzki Lekarz Weterynarii stwierdził kolejne – 29. i 30. w tym roku przypadek wścieklizny w województwie mazowieckim. Między 10 – 24 września na Mazowszu odbędzie się kolejna akcja szczepienia lisów.

Wścieklizna to najgroźniejsza zoonoza, czyli choroba odzwierzęca. Po wystąpieniu objawów prawie zawsze dochodzi do śmierci. Chorobą zarazić się można przez kontakt z chorym zwierzęciem.

Apele o ostrożność

W tym roku potwierdzono 30 przypadków. W ubiegłym roku było ich 110. Stąd apele o ostrożność. Przede wszystkim należy unikać kontaktów z obcymi zwierzętami. Gdy już do takiego kontaktu dojdzie, natychmiast zgłośmy się do lekarza. Surowica podana przed wystąpieniem objawów może uratować nam życie! Po drugie dbajmy o domowe pupile. Psy, a od tego roku także koty, obowiązkowo raz do roku muszą być zaszczepione. Nie wypuszczajmy z domów kotów, psy wyprowadzajmy jedynie na smyczy. Zachorować może jednak każdy ssak. Również tak miłe zwierzątka jak wiewiórki, czy jeże. Dlatego na spacerach nie podchodźmy, nie karmmy tych zwierzaków. Zdecydowanie najczęściej chorują lisy, były jednak przypadki chorych kotów, psów, saren, borsuka czy jenotów. Po wykryciu przypadków na początku czerwca w temacie wścieklizny na Mazowszu panowała cisza. Pojawiła się nadzieja, że epidemia jest w odwrocie. Niestety, Wojewódzki Lekarz Weterynarii u padłego lisa na ulicy Lucerny w Wawrze wykrył wirusa wścieklizny. To 29. przypadek w tym roku. 4 Sierpnia, także w Wawrze, u padłego lisa  potwierdził przypadek nr 30.

Akcja szczepienia lisów

Jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego zacznie się już 10 września a zakończy – 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi akcję  wraz z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. To właśnie te zwierzęta są najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zakażenia – informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img