piątek, 3 maja, 2024

W walce o awans na MŚ w Chile Polacy mierzyli się z Jugosławią. Zacięte, trochę zapomniane boje

W walce o udział w MŚ w Chile Biało-Czerwoni ulegli w dwumeczu Jugosławii 2:3 (1:2 na wyjeździe, 1:1 u siebie). Jugosławia awansowała i zajęła czwarte miejsce w turnieju.

W przeciwieństwie do poprzednich kwalifikacji, batalia o awans do MŚ w Chile w 1962 roku w wykonaniu Biało-Czerwonych nie obrosła legendą. Choć trzeba przyznać, że walka była zacięta i dość wyrównana.

Boje z Jugosławią

Polacy trafili do „grupy” dziesiątej, a więc dwuzespołowej. Jedynym rywalem Biało-Czerwonych była drużyna Jugosławii. Była to swoista „podróż sentymentalna”. Drużyna Jugosławii była bowiem rywalem Polaków w eliminacjach do MŚ 1938. Wtedy Polacy wywalczyli awans. W eliminacjach MŚ 1962 zwycięzca grupy nie awansował bezpośrednio na mundial, ale do barażu interkontynentalnego. Pierwszy mecz oba zespoły rozegrały 4 czerwca 1961 roku w Belgradzie. W 40 minucie z rzutu karnego prowadzenie dla gospodarzy uzyskał Tomislav Kaloperović. Tuż po przerwie w 49 minucie na 2:0 podwyższył Bora Kostić. Polacy jednak nie załamali się, a w 65 minucie gry gola kontaktowego zdobył Lucjan Brychczy.

Walka w rewanżu

Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Jugosławii, w rozgrywanym trzy tygodnie później rewanżu Biało-Czerwoni nie byli bez szans. Na Stadion Śląski przyszło aż 100 tysięcy widzów. I ku ich rozpaczy już w pierwszej minucie gola dla gości uzyskał Milan Galić. W 29 minucie udało się wyrównać. Bramkę dla Biało-Czerwonych strzelił Jan Paweł Schmidt. Niestety, do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Remis 1:1 dał gościom awans do barażu. W nim ekipa Jugosławii zdeklasowała Koreę Południową 8:2 w dwumeczu (3:1 i 5:1) i awansowała na chilijski turniej. W nim zajęła bardzo dobre, czwarte miejsce. Kwalifikacje mistrzostw w Chile nie są owiane taką legendą jak te sprzed czterech lat, z historycznym triumfem nad ZSRR.

Ale porażka w dwumeczu 2:3, z zespołem, który na mistrzostwach zajął czwarte miejsce, ujmy na pewno nie przynosi. Pojedynek z Jugosławią ma też inny, dość smutny akcent. W meczu na Stadionie Śląskim wyrównującego gola zdobył debiutant,  Jan Paweł Schmidt. Wtedy środkowy napastnik Ruchu Chorzów, wcześniej występujący w AKS Chorzów, Starcie Chorzów, Śląsku Wrocław, Legii Warszawa. Niestety, spotkanie z Jugosławią było pierwszym i ostatnim występem piłkarza w kadrze narodowej. Jego harmonijny rozwój zatrzymała ciężka kontuzja. W 1962 roku Jan Paweł Schmidt zakończył wyczynową karierę piłkarską. W wieku zaledwie 25 lat.