środa, 1 maja, 2024

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Znów kontrowersje wokół użycia syren

W rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, decyzją wojewody zawyją syreny alarmowe. Decyzja budzi kontrowersje, a przeciwne tego typu upamiętnieniu było nawet Muzeum POLIN. 

Aby uczcić pamięć bohaterów Powstania w getcie warszawskim, decyzją wojewody Konstantego Radziwiłła dziś o godz. 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. „Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci” – informuje urząd wojewódzki.

Działo sie tak co roku i kontrowersji nie było. Teraz  jednak w mieście przebywają uchodźcy z Ukrainy, w tym małe dzieci. Wielu tych ludzi uciekło przed wojną, mają traumę, a dźwięk syren może im przypominać straszne rosyjskie ostrzały i naloty. Kontrowersje wywolało włączenie syren 10 kwietnia – w rocznicę tragedii smoleńskiej. Komtrowersje wywołuje dziś, w rocznicę Powstania w Getcie. Jak informowało Muzeum POLIN, placówka była przeciwna włączeniu syren. Zdaniem służb wojewody syreny są jednak najlepszą formą upamiętnienia. W dodatku testem samego systemu ostrzegania.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było  pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. I pierwszą tak dużą akcją zbrojną na ziemiach okupowanej Polski. Trwało do 16 maja 1943 roku.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img