niedziela, 5 maja, 2024

Prawa strona zdegradowana. Rewitalizacja pod okiem miasta

Uchwała Rady Warszawy z ubiegłego tygodnia zmienia zasady rewitalizacji w obszarze zdegradowanym. Tereny te są położone głównie na Pelcowiźnie (d. tereny FSO), Targówku Fabrycznym, Grochowie, Kamionku, Starej Pradze w rejonie Portu Praskiego – informuje ratusz.

Jak podał Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, rewitalizacja będzie przebiegać pod większym nadzorem miasta. Zyska ono prawo pierwokupu nieruchomości. Tam, gdzie nie ma miejscowego planu zagospodarowania, gminy mogą zakazać wydawać zezwolenia na budowę w postaci tzw. WZ-etki czyli decyzji określającego warunki zabudowy – informuje ratusz. Powołuje się na dokument „Diagnoza i wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji m.st. Warszawy”. Został w nim określony obszar zdegradowany – informuje urząd miasta. Jego część, w której nasilenie problemów jest największe i pomoc miasta najpilniejsza, została określona jako obszar rewitalizacji.

Osiem jednostek MSI

„Jest to osiem jednostek MSI w prawobrzeżnej części Warszawy: Grochów, Kamionek, Nowa Praga, Pelcowizna, Stara Praga, Szmulowizna, Targówek Fabryczny i Targówek Mieszkaniowy. Stanowią one 5 proc. powierzchni miasta i mieszka w nich ok. 9 proc. ludności Warszawy” – opisują urzędnicy. Podkreślają, że w obszarze rewitalizacji dużo jest terenów poprzemysłowych, które podlegają przekształceniom funkcjonalnym w kierunku zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Mają one potencjalnie bardzo dużą chłonność mieszkaniową. Największe tereny tego rodzaju są na Pelcowiźnie (d. tereny FSO), Targówku Fabrycznym, Grochowie, Kamionku, Starej Pradze w rejonie Portu Praskiego. Jednocześnie, w takich jednostkach jak Szmulowizna i Kamionek, występują istotne luki urbanistyczne w istniejącej, historycznej zabudowie mieszkaniowej (kamienice). Innym problemem jest fakt, że obszar rewitalizacji jest w niskim stopniu pokryty planami miejscowymi – w ok. 49 proc. A np. na Pelcowiznie – 0 proc.

Ryzko niekontrolowanej zabudowy

Stwarza to ryzyko niekontrolowanej zabudowy mieszkaniowej na terenach poprzemysłowych i terenach luk urbanistycznych – podkreśla Urząd Miasta. Zdaniem przedstawicieli ratusza,   komercyjne inwestycje mieszkaniowe bez zaplanowania inwestycji publicznych zwiększyłoby obciążenie szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, domów kultury i innych usług publicznych. Spowodowałoby to pogorszenie dostępności tego rodzaju usług dla mieszkańców obszaru rewitalizacji. Ratusz podkreśla, że prace nad gminnym programem rewitalizacji ruszą 14 dni po opublikowaniu uchwały w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego.

(źródło: UM Warszawa)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img