niedziela, 5 maja, 2024

Lekarz, misjonarz, pasterz Warszawsko-Praski. Abp Henryk Hoser 1942 – 2021

Pochodził ze znanej warszawskiej rodziny. Jego tata i dziadek zginęli w Powstaniu Warszawskim. On sam był lekarzem, a potem zakonnikiem, misjonarzem w Afryce. Przez dziewięć lat był Biskupem Warszawsko-Praskim (2008 – 2017). Arcybiskup Henryk Hoser zmarł w piątek, 13 sierpnia, po długiej chorobie. Miał 78 lat.

Jak przypomina w biogramie Diecezja Warszawsko-Praska, Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie, w znanej rodzinie przedsiębiorców. Jego ojciec i dziadek zginęli w Powstaniu Warszawskim.

Studia medyczne przed zakonem

Po pacyfikacji miasta rodzina zmuszona była przenieść się do Pruszkowa. Henryk Hoser ukończył w tym mieście szkołę podstawową i liceum. Najpierw odbył studia świeckie, w latach 1960-66 był studentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Dyplom tej uczelni uzyskał w 1966 roku. Po studiach pracował w Zakładzie Anatomii Prawidłowej (lata  1966 – 1968) Akademii Medycznej. Potem był lekarzem w szpitalu rejonowym w Ziębicach. W 1969 roku zdecydował się na wejście na drogę duchowną. Wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni). Studiował filozofię i teologię w seminarium w Ołtarzewie. 16 czerwca 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Władysława Miziołka. Przeszedł kursy w Paryżu, w ramach przygotowania do misji w Paryżu.

Posługa w Afryce 

W latach 1975-1996 pracował jako misjonarz w Rwandzie, pełniąc najprzeróżniejsze funkcje i stanowiska: duszpasterz, proboszcz, animator duszpasterstwa rodzinnego, organizator wielu sesji formacji apostolstwa świeckich, promotor apostolstwa słowa drukowanego. Na początku pobytu w Rwandzie, w stolicy kraju Kigali założył (rok 1978) Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale). Był Sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Służby Zdrowia, a następnie Komisji Episkopatu ds. Rodziny. Na kilka lat został też wybrany Przewodniczącym Związku Stowarzyszonych Ośrodków Medycznych w Kigali (BUFMAR), Kierownikiem Centrum Monitoringu Epidemii AIDS i programu opieki psycho-medycznej i socjalnej chorych na AIDS.

We wrześniu 1993 roku wyjechał z Rwandy w celu odbycia roku formacyjnego. Przebywał w Jerozolimie a następnie na stażu z zakresu ultrasonografii w Warszawie; intensywnie uczył się także w Rzymie języka włoskiego. W 1994 roku został powołany jako ekspert w zakresie rodziny i rozwoju na Synod Specjalny Biskupów dla Afryki. W tym samym roku, po wojnie domowej w Rwandzie, na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę. Posiadając prawa przysługujące Nuncjuszowi, Ks. Henryk Hoser wizytował diecezje, mianował administratorów apostolskich na diecezje wakujące, pomagał biskupom i kapłanom organizować na nowo pracę duszpasterską. Ks. Hoser piastował to stanowisko 2 lata (do 1996), do czasu mianowania nowego Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie, który przejął wszystkie zadania przedstawiciela Stolicy Apostolskiej.

Pierwszy polski pallotyn biskupem

Ks. Hoser pozostał jeszcze przez kilka miesięcy w Nuncjaturze, jako doradca i współpracownik Nuncjusza. Po zakończeniu misji Wizytatora wyjechał z Rwandy. W latach 1996-2003 pełnił funkcję Przełożonego Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji. Został też wybrany członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji. W tym też czasie z ramienia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odbył kilka wizyt apostolskich w Wyższych Seminariach Duchownych na terenach misyjnych.

Był współzałożycielem i sekretarzem powstałej w 2001 roku Federacji Afrykańskiej Akcji Rodzinnej (Action Familiale). W 2004 roku został mianowany Rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli, w Belgii, podejmując też pracę duszpasterską przy Wspólnocie Europejskiej. 22 stycznia 2005 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego diecezją tytularną była Tepelta. Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 roku z rąk kard. Crescenzio Sepe. Jako dewizę biskupią przyjął zawołanie: Maior est Deus (Bóg jest większy). Ks. arcybiskup Henryk Hoser był pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa.

Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej

24 maja 2008 roku papież Benedykt XVI mianował ks. abp. Hosera SAC Biskupem Warszawsko-Praskim. Diecezję objął 28 czerwca 2008 roku. Funkcję tę pełnił do 8 grudnia 2017 roku – wówczas papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnionego urzędu, z uwagi na osiągnięcie wieku 75 lat. W Episkopacie pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych, był też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny, w 2014 roku został wybrany do Rady stałej KEP; był także członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 4 lipca 2009 roku był konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym samym roku Benedykt XVI mianował Księdza Arcybiskupa uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki. Od 2015 roku uczestniczył w pracach synodu biskupów poświęconego rodzinie.

Wysłannik Franciszka do Mediugorje

Już po zakończeniu posługi jako ordynariusza, w 2017 roku papież Franciszek skierował go do Mediugorje jako specjalnego wysłannika Stolicy Apostolskiej i powierzył rozeznanie na miejscu sytuacji duszpasterskiej, organizacji warunków dla przybywających pielgrzymów oraz adresowanych do nich inicjatyw duszpasterskich; w następnym, 2018 roku (31 maja) został przez Ojca Świętego mianowany Wizytatorem Apostolskim o charakterze specjalnym dla parafii w Mediugorju (posługę zainaugurował 22 lipca). W lipcu 2021 roku abp Hoser w ciężkim stanie trafił do szpitala. Zmarł w piątek, 13 sierpnia. Jak informowały media, choroba miała związek z powikłaniami pocovidowymi.

(źródło: Diecezja Warszawsko-Praska, mat. pras.)

Abp Henryk Hoser fot. mat. pras. Diecezja Warszawsko-Praska

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img