sobota, 4 maja, 2024

Wścieklizna zbiera żniwo. Zakazane wystawy psów. Tak Mazowsze walczy z epidemią

Zakazane targi, wystawy psów, kotów i innych zwierząt podatnych na zakażenie wścieklizną, zakaz puszczania luzem psów, kotów i zwierząt gospodarskich. Mazowsze wciąż jest  dotknięte epidemią wścieklizny, prawie zawsze śmiertelnej chorobie zakaźnej ludzi i zwierząt. Obszar objęty epidemią od lipca jest  poszerzony  o powiaty radomski i kozienicki.

Od stycznia stwierdzono w regionie 28  przypadków zachorowań na wściekliznę, głównie u lisów, ale też u jenota, sarny, nietoperza. Rozporządzenie wojewody z 27 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt wciąż obowiązuje, od lipca został jednak poszerzony  teren uznany za zagrożony epidemią. „Tytuł rozporządzenia otrzymuje brzmienie: „w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego i miasta stołecznego Warszawy” – brzmi komunikat wojewody. Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje dziś w Warszawie dzielnicę Wawer, konkretnie część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni. Dzielnicę Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski. Poza tym obszarem zagrożonym objęte są mazowieckie powiaty:

W całości powiaty otwocki; garwoliński; kozienicki; radomski oraz częściowo powiat miński, konkretnie gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek.

Na obszarze zagrożonym zakazane jest organizowanie, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

organizowanie polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Nakazane jest trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;

pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Warto przypomnieć, że szczepienie psów przeciwko wściekliźnie raz w roku jest  obowiązkowe, w przypadku  kotów – zalecane. Koty wychodzące szczepić powinno się raz w roku, koty niewychodzące – przynajmniej raz na dwa lata. Wścieklizna to choroba zakaźna ssaków, groźna także dla człowieka. Zarazić się nią można głównie przez kontakt z chorym zwierzęciem. Apeluje się o to, by w żadnym wypadku nie „bawić się” i nie dotykać nieznanych zwierząt, szczególnie tych dziwnie się zachowujących (nazbyt potulnych, agresywnych, bądź dzikich zwierząt nie wykazujących się strachem wobec człowieka). W żadnym wypadku nie należy zbliżać się do martwych zwierząt ani ich dotykać. W razie kontaktu bądź pogryzienia przez obce zwierzę należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem w celu podania surowicy. Po wystąpieniu objawów choroby nie ma żadnych szans na przeżycie.

(źródło: wł, MUW)

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img