niedziela, 3 marca, 2024

Wielki Piątek – w centrum uwagi Krzyż i męka Chrystusa

Dziś Wielki Piątek – dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym roku przeżywany jest wyjątkowo – bez publicznej Drogi Krzyżowej, Liturgia Męki Pańskiej jest dostępna jedynie online bądź za pośrednictwem środków masowego przekazu.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25192905

Wielki Piątek to dzień męki Jezusa, który poniósł śmierć za grzechy wszystkich ludzi. W Kościele katolickim jest to jedyny dzień bez Mszy Świętej. W normalnych warunkach tego dnia odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej a wieczorem Liturgia Męki Pańskiej, podczas której rozszerzona jest modlitwa powszechna, czytana jest pasja, czyli opis męki i śmierci Jezusa. Wierni całują krzyż, przyjmują komunię świętą. W tym roku, z uwagi na stan epidemii większość wiernych spędzi ten czas w domu. W kościołach zamiast całowania Krzyża będzie ukłon. A modlitwa powszechna zostanie poszerzona o modlitwę za dotkniętych koronawirusem. O 18 można wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej za pośrednictwem transmisji w Radiu Warszawa z konkatedry MB Zwycięskiej na Kamionku. W ciągu dnia można odmówić w domu Drogę Krzyżową oraz o 15  – w godzinie śmierci Jezusa – odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W kolejnym dniu – w Wielką Sobotę – w ciągu dnia nie ma mszy. Nie ma też – z uwagi na epidemię – poświęcenia pokarmów (Kościół namawia do błogosławieństwa ich w domach). Wieczorem – dla większości wiernych jedynie poprzez środki masowego przekazu – jest możliwość uczestniczenia w Wigilii Paschalnej, a w niedzielę we Mszy Wielkanocnej. (az).

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img