niedziela, 3 marca, 2024

Bez mszy i spotkań z rodziną. Zaczyna się najsmutniejszy Wielki Tydzień od kilku dekad

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień – najważniejszy okres roku liturgicznego. Tego dnia święciliśmy palmy. W tygodniu wielu z nas korzystało z sakramentu spowiedzi. A Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota obchodziliśmy Triduum Paschalne. W sobotę święciliśmy też pokarmy. A w niedzielę, po Mszy porannej zasiadaliśmy z rodziną do uroczystego śniadania wielkanocnego.  O wszystkim musimy mówić (oby tymczasowo) w czasie przeszłym. W tym roku z powodu epidemii ten czas spędzić musimy inaczej. Całkiem inaczej.

W tym roku święcenia palm nie będzie fot. Andrzej Gondek/WIkipedia By Andrzej Gondek – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6596587

Niedziela Męki Pańskiej, w naszej tradycji zwana Niedzielą Palmową rozpoczyna w roku liturgicznym czas Wielkiego Tygodnia. W niedzielę tradycyjnie poprzez święcenie palm wspomina się triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W liturgii słowa w kościele odczytuje się historię męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W tym roku palmy nie będą święcone. W mszach świętych może uczestniczyć maksymalnie pięcioro wiernych.

W Wielkim Tygodniu, rozpoczętym Niedzielą Palmową, zazwyczaj wielu wiernych korzystało ze spowiedzi świętej. Dziś jest to też możliwe – spowiedź indywidualna jest dostępna, a kościoły otwarte. Zachęca się jednak do ostrożności. Stąd możliwe są inne rozwiązania, takie jak na przykład spowiedź domowa, bądź – gdy ktoś nie może skorzystać z sakramentu – spowiedź bez spowiednika (chodzi o wzbudzenie tzw. żalu doskonałego). Po takiej spowiedzi można też przyjąć komunię duchową uczestnicząc we mszy za pośrednictwem środków masowego przekazu. Po zakończeniu czasu zagrożenia, w momencie, gdy jest już taka możliwość należy się wyspowiadać po raz kolejny, już w konfesjonale i wyznać także te grzechy, które wyznawaliśmy podczas spowiedzi duchowej.

Finałem Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne, czyli liturgia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty (Msza Św. Wigilii Paschalnej).

W Wielki Czwartek wieczorem sprawowana jest Msza Św. Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia odbywała się droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. W tym roku drogi krzyżowej nie będzie (będzie można odprawić ją w domu) zaś mszy Wielkiego Czwartku oraz liturgii Wielkiego Piątku większość z nas wysłucha w radiu bądź obejrzy za pośrednictwem Telewizji. Podobnie rzecz się ma z mszą Wigilii Paschalnej – najpiękniejszą i najbardziej uroczystą mszą w roku. W Wielką Sobotę w ciągu dnia tradycyjnie chodziło się do kościoła ze święconką. W tym roku pokarmy możemy poświęcić w domach. 

To będą niewątpliwie bardzo trudne dla wszystkich święta. Warto przeżyć je w wymiarze duchowym.

Antoni Zankowicz

 

 

 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img