sobota, 20 kwietnia, 2024

Stulecie Cudu nad Wisłą, beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Rok ważnych wydarzeń i rocznic

Rok 2020 obfitować będzie w okrągłe rocznice w historii naszej Ojczyzny, Kościoła i Warszawy. A także w wydarzenia polityczne, które przesądzą o przyszłości naszego kraju. Z perspektywy stolicy wskazać można na dwa wydarzenia – beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Jerzy Kossak Bitwa Warszawska Public Domain

Wydarzeniem politycznym w kraju będą wybory prezydenta RP, na świecie istotne jest to, co dzieje i dziać się będzie na Bliskim Wschodzie. W Europie kluczowa jest sprawa Brexitu. W tym roku mieć będą też miejsce wydarzenia o istotnej symbolice. Po pierwsze – w maju obchodzić będziemy stulecie urodzin św. Jana Pawła II. W czerwcu, na pl. Piłsudskiego odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. W sierpniu zaś czekają nas obchody stulecia Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa 1920 roku oraz czterdziestolecie powstania Solidarności – wielomilionowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu na świecie.

Z warszawskiego punktu widzenia za najważniejsze uznać można dwa wydarzenia – beatyfikację prymasa oraz rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kardynał Stefan  Wyszyński kierował polskim Kościołem w bardzo trudnym okresie, przeprowadził Kościół przez prawie cały okres PRL (zmarł w 1981 roku). Był też jednak biskupem metropolitą warszawskim. A warto wspomnieć, że wówczas nie było jeszcze wydzielonej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Była to jedna ogromna diecezja. I wciąż żyją i posługują kapłani, którzy byli wyświęceni i pamiętają prymasa.

Innym istotnym wydarzeniem będą sierpniowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej. Jak poinformował na środowym spotkaniu z dziennikarzami biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, na terenie diecezji odbędą się uroczystości w miejscach związanych z bitwą. Zostanie wzniesiona również figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy przy powstającym w Radzyminie kościele pw. św. Jana Pawła II.

W gazecie Nowy Telegraf Warszawski uruchomiony zostanie dział historyczny, w którym szerzej będziemy informować o zbliżających się rocznicach.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img