wtorek, 5 marca, 2024

PFN jest Polsce bardzo potrzebna!

W grudniu portal Onet.pl wziął pod lupę współpracę Polskiej Fundacji Narodowej z amerykańską White House Group. Zaatakowano „małą prywatną firmę”, z którą PFN współpracuje, czy zwrot pieniędzy za podróż byłego współpracownika Antoniego Macierewicza, Edmunda Jannigera. Nie wnikając w same zarzuty Onetu, na ile są zasadne, stwierdzić należy z całą mocą – ta Fundacja jest Polsce potrzebna. Bo niezależnie od wpadek, słabości i błędów, nie mamy na ten moment nic lepszego. Skoro mamy takie narzędzie, trzeba zrobić wszystko, żeby je dobrze wykorzystać.

fot. By Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37700695 zdj. ilustr.

Na pewno PFN nie uniknęła wpadek, o zgrozo w wielu przypadkach były to wpadki wizerunkowe, co jest trochę dziwne w kontekście tego, że właśnie wizerunkiem Polski PFN ma się zajmować. Ale niezależnie od tego, warto pamiętać, jakie były powody powstania fundacji. Otóż przez wiele lat na Zachodzie pokutował groźny mit, według którego to Polacy byli winni Holokaustowi. Mieliśmy mieć wyssany z mlekiem matki antysemityzm. Nacjonalizm i faszyzm miał być naszym drugim imieniem. Twierdzenia o polskich obozach koncentracyjnych, choć absurdalne i kompromitujące ich autorów trafiały na podatny grunt na Zachodzie. W tym kontekście powołanie PFN miało głęboki sens. Na ile jej działania były skuteczne? Nie wiem. Być może należało bardziej skupić się na działaniach kulturalnych, wejść kooperację z telewizją, zrobić jakąś anglojęzyczną produkcję filmową. Być może Wciąż należy szukać nowych pomysłów – tworzyć portale internetowe, wydawnictwa, media, które na Zachodzie (z USA na czele) prowadziłyby akcje informacyjne na temat Polski. Być może jednak udałoby się wejść z różnymi historiami do Hollywood. A historii tych nie brakuje. Od czasów Piastów po II wojnę światową. Nie należy rezygnować. To Polska Fundacja Narodowa, przy swoim budżecie, wsparciu od spółek Skarbu Państwa ma wszelkie instrumenty do tego, by skuteczną akcję przeprowadzić. Warto o tym pamiętać oceniając Polską Fundację Narodową. Bo niezależnie od wpadek, słabości i błędów, nie mamy na ten moment nic lepszego. Skoro mamy takie narzędzie, trzeba zrobić wszystko, żeby je dobrze wykorzystać.
Łucja Czechowska

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img