środa, 29 listopada, 2023

To tu ksiądz Skorupka odprawił ostatnią Mszę. Obchody na Kamionku

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Konkatedra na Kamionku to wotum dziękczynne za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. To tu 13 sierpnia 1920 roku ksiądz Ignacy Skorupka odprawił w starym kościółku Mszę Świętą i spowiadał żołnierzy 236. Pułku Piechoty, którego był kapelanem. Nazajutrz zginął na polu chwały pod Ossowem. W niedzielę w konkatedrze początek uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz rocznica powtórnego poświęcenia kościoła.

W niedzielę, 13 sierpnia wyjątkowa uroczystość w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej (parafia Bożego Ciała) na Kamionku. Z jednej strony – początek obchodów związanych ze 103. Rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Teren parafii odegrał istotną rolę w Bitwie Warszawskiej. Sama współczesna świątynia jest wotum dziękczynnym za odniesione zwycięstwo. W niedzielę przypada też Rocznicy Poświęcenia Kościoła. Jak przypomina parafia, po gruntownej renowacji świątyni kamionkowskiej, 13 sierpnia 2011 r. abp Henryk Hoser SAC dokonał aktu ponownego jej poświęcenia.

Z kolei 13 sierpnia 1920 roku ksiądz Ignacy Skorupka odprawił w starym kościółku Mszę Świętą i spowiadał żołnierzy 236. Pułku Piechoty, którego był kapelanem. Nazajutrz zginął na polu chwały pod Ossowem. Po Mszy Świętej wieczornej o godz. 18.00 parafia zaprasza na koncert Orkiestry Sinfonia Viva, pod batutą Tomasza Radziwonowicza, która wykona Uwerturę hallerowską, napisaną specjalnie na 150-lecie urodzin generała Józefa Hallera. We wtorek w parafii będzie odpust parafialny. A o 11.30 uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza, którym został wieloletni kanclerz kurii warszawsko-praskiej, ksiądz Dariusz Szczepaniuk.

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img