czwartek, 2 maja, 2024

25 milionów złotych stracili seniorzy z Warszawy i okolic oszukani „na wnuczka”

Głównymi ofiarami oszustw na tzw. „wnuczka” są osoby powyżej 80 lat. Co roku liczba przestępstw plasuje się na podobnym poziomie – informuje stołeczny ratusz. W Warszawie i okolicznych powiatach w ubiegłym roku doszło do 378 oszustw. Seniorzy stracili 25 milionów złotych. Wynik najgorszy od lat.

W 2022 roku na terenie stołecznego garnizonu (Warszawa i pobliskie powiaty) odnotowano 378 oszustw. W 2022 roku, w wyniku przestępstw metodą „na wnuczka”, seniorzy stracili łącznie ponad 25 mln zł. To najwyższa kwota od 5 lat., która dodatkowo potwierdza, że działania prewencyjne są niezbędne. Od początku 2023 roku oszuści wyłudzili już 130 tys. zł – wylicza urząd miasta.

„Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!” to publikacja przygotowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i Komendę Stołeczną Policji. Informator zawiera krótką charakterystykę działania sprawców i opis ich metod oraz zalecane zasady postępowania, które ochronią seniora przez oszustem. Można w nim również znaleźć przykłady „Ku przestrodze – Z kroniki policyjnej”, czyli opisane sytuacje z prawdziwego życia, a także miejsce na notatki, tabele do uzupełnienia o numery m.in. administracji osiedla czy lekarza rodzinnego. Jednocześnie senior znajdzie tam dane do służb, z którymi powinien się kontaktować w przypadku problemów. Materiał jest dostępny w formie elektronicznej, natomiast wersję papierową będzie można otrzymać podczas spotkań organizowanych przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Komendę Stołeczną Policji – informuje ratusz. Podobne akcje informacyjne prowadzi policja na całym Mazowszu, gdzie w ubiegłym (w tym już niestety też) również doszło do szeregu podobnych przestępstw.
(Warszawski Serwis Prasowy,UM Warszawa, policja)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img