niedziela, 5 maja, 2024

Anglia-Senegal, Holandia-USA. Pierwsze pary 1/8

Anglia z Senegalem, Holandia z USA – to pary 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze. Ekwador, Katar, Iran i Walia żegnają się z turniejem.

Holendrzy zagrali nieprzekonująco. Nie pokazali nic wielkiego. Ale na naprawdę beznadziejny Katar w zupełności to wystarczyło. W 26 minucie Cody Gakpo kapitalnym strzałem sprzed pola karnego dał Pomarańczowym prowadzenie. Tuż po przerwie w 49 minucie Frankie de Jong podwyższył na 2:0. Potem Holandia była lepsza, nie prezentując ani szybkiej gry, ani widowiskowych akcji. Kontrolowała grę i utrzymała wynik 2:0.

Ekwador rozegrał najsłabszy mecz

Naprawdę świetne było spotkanie Ekwador – Senegal. Ekwadorczycy w pierwszych dwóch spotkaniach zauroczyli swą grą. Pokonali bez trudu Katar, i zremisowali z faworyzowaną Holandią. W meczu z Senegalem, który przegrał 0:2 z Pomarańczowymi i wygrał 3:1 z Katarem Ekwadorczycy byli faworytem. Do awansu wystarczał im remis. Ale rzeczywistość boiskowa zweryfikowała te prognozy. Senegalczycy zdominowali środek pola, co było decydujące. W 44 minucie sędzia podyktował rzut karny. Ismaïla Sarr wykorzystał „jedenastkę”. Na przerwę z prowadzeniem schodzili Senegalczycy. W drugiej połowie mecz się wyrównał. A w 67 minucie Moisés Caicedo kapitalnym strzałem wyrównał. Ten wynik dawał awans drużynie z Ameryki Południowej. Ale Ekwadorczycy cieszyli się tylko trzy minuty. W 70 minucie gola strzelił Kalidou Koulibaly. Końcówka meczu w wykonaniu Ekwadoru to już rozpaczliwe wrzutki w pole karne strącane przez wysokich obrońców Senegalu. Ostatecznie mecz skończył się wynikiem 2:1 dla Senegalu. I to zespół z Afryki awansował do 1/8 finału.

M Pkt. Br. Strz. Br. Strac. R. Br.
1 Holandia 3 7 5 1 +4
2 Senegal 3 6 5 4 +1
3 Ekwador 3 4 4 3 +1
4 Katar 3 0 1 7 -6

Anglia rozbiła Walię, a USA eliminuje Iran

W grupie „B” Anglia grała z Walią, a Stany Zjednoczone z Iranem. Anglicy do przerwy mieli przewagę, ale utrzymywał się wynik bezbramkowy. Jednak po zmianie stron byliśmy świadkami już koncertu Synów Albionu. W 50 minucie prowadzenie dał im Marcus Rashford. Po chwili na 2:0 podwyższył Phil Foden. W 68 minucie na 3:0 podwyższył Rashford. Anglicy kilka razy mogli jeszcze podwyższyć wynik. Zwyciężyli 3:0 i z 7 punktami zajęli pierwsze miejsce w grupie.

Stany Zjednoczone pokonały Iran 1:0. Decydującą bramkę zdobył w 38 minucie Christian Pulisić. Amerykanie wyeliminowali Irańczyków. Zajęli z pięcioma punktami drugie miejsce w grupie.

1 Anglia 3 7 9 2 +7
2 Stany Zjednoczone 3 6 2 1 +1
3 Iran 3 3 4 7 -3
4 Walia 3 1 1 6 -5

W 1/8 finału zagrają Holandia ze Stanami Zjednoczonymi a Anglia z Senegalem. We wtorek grają grupy „C” i „D”. W grupie „C” Biało-Czerwoni zmierzą się z Argentyną. Zwycięstwo i remis daje im awans. W razie porażki o wszystkim decyduje wynik meczu Meksyk – Arabia Saudyjska. Grupa „D” to pojedynki mającej już zapewniony awans Francji z Tunezją oraz Danii z Australią.