poniedziałek, 6 maja, 2024

Marsz, biegacze, uroczystości. W piątek wiele utrudnień w mieście

W piątek przypada Narodowe Święto Niepodległości. Mijają 104 lata od powrotu naszego kraju na mapę świata po 123 latach niewoli. Tego dnia odbędą się liczne zgromadzenia i przemarsze. Część z nich może powodować utrudnienia w ruchu drogowym.

Data 11 listopada jest w pewnym sensie umowna, bo namiastki państwowości były już wcześniej. Zaś i po odzyskaniu niepodległości 104 lata temu i kształt granic toczyły się walki. Powstanie Wielkopolskie, Powstania Śląskie, plebiscyty na temat przynależności części ziem, wojna polsko-ukraińska a potem polsko-bolszewicka. Ale 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego oficjalnie przekazała zwierzchnią władze nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W kolejnych dniach kształtował się ustrój i państwo polskie. W związku z uroczystościami 11 listopada na ulicach Warszawy będzie wiele uroczystości. I poważnych utrudnień w ruchu i komunikacji miejskiej.

Zgromadzenia publiczne w Warszawie

W godz. 6–19 w rejonie stacji Warszawa Śródmieście i metra Centrum oraz u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater.

 

W godz. 8–22 na pl. Na Rozdrożu, w rejonie pomnika Romana Dmowskiego;

 

W godz. 11.30-13.zgromadzenie na pl. Weteranów 1863 r., połączone z przemarszem ulicami: al. „Solidarności”, Targowa, 11 listopada, Ratuszowa, Namysłowska, Szymanowskiego, Dąbrowszczaków, pl. Hallera.

 

W godz. 13–19 zgromadzenie na pl. Unii Lubelskiej i przemarsz trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej.

 

W godz. 13–19 zgromadzenie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Złotej, a następnie przemarsz na pl. Bankowy.

 

W godz. 13–19 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej (200 metrów od ronda Dmowskiego), skąd nastąpi przejście na Plac Konstytucji.

W godz. 14–16 zgromadzenie przy ul. Walcowniczej, a następnie przejście przed Kulturotekę przy ul. Bystrzyckiej.

 

W godz. 14–17 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej 1, a następnie przejście przez pl. Zbawiciela, ul. Mokotowską, ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi do pl. Trzech Krzyży.

 

W godz. 14–19 zgromadzenie na rondzie Dmowskiego i przemarsz: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.

 

W godz. 17–21 zgromadzenie na placu Trzech Krzyży i przemarsz Al. Ujazdowskimi przed gmach Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Marsz Niepodległości – trudno określić godziny zmian komunikacyjnych

Z powodu Marszu Niepodległości zmiany w ruchu będą wprowadzane operacyjnie przez policję, dlatego trudno określić w jakich godzinach autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. „Trzeba liczyć się z tym, że centrum miasta będzie nieprzejezdne dla komunikacji naziemnej WTP. Dlatego zachęcamy do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. W piątek w godz. 11-19 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co ok. 4 min., M2 co ok. 5 min. W razie potrzeby do ruchu zostaną skierowane dodatkowe składy. Warto przypomnieć, że bilety wszystkich rodzajów WTP i KM są wzajemnie honorowane” – informuje urząd miasta.

Biegacze na ulicach

Uczestnicy 10-kilometrowego Biegu Niepodległości wystartują punktualnie o godz. 11.11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km); nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący „Mila Niepodległości” (na dystansie 1918 m). Uczestnicy 32. Biegu Niepodległości najpierw będą biec wschodnimi jezdniami (prowadzącymi w stronę ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ciągu ulic: al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości. Zawodnicy zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką. Następnie pobiegną przeciwległymi nitkami ciągu: al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II (czyli w prowadzącymi w kierunku Mokotowa). Zawodnicy przebiegną wiaduktami nad skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich.

(Warszawski Serwis Prasowy)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img