sobota, 4 maja, 2024

Pielgrzymi spłonęli w Alpach. Dzieci zginęły w Rumunii. Największe katastrofy polskich autobusów

W okolicach Grenoble we Francji, autobus stanął w płomieniach. Zginęło aż 26 osób.  Koło miasta Deva w Rumunii ofiar było mniej. Ale spośród sześciorga zabitych było pięcioro dzieci. Sobotnia tragedia w Chorwacji była jednym z najstraszniejszych wypadków polskich autokarów poza granicami kraju w XXI wieku.

Tragedia polskiego autobusu jadącego do Medjugorie wstrząsnęła Polską. 12 osób nie żyje. 32 są ranne, w tym 19 ciężko. W tym stuleciu doszło do kilkudziesięciu wypadków polskich autokarów. Przypominamy sześć największych tragedii.

Grenoble, 22 lipca 2007 r. 26 ofiar śmiertelnych, 24 rannych

Zdecydowanie najbardziej tragiczny był wypadek polskiego autobusu we francuskich Alpach, niedaleko Grenoble. Pielgrzymi z Polski, w większości mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, zwiedzali europejskie sanktuaria. W niedzielę, 22 lipca 2007 roku autokar jechał krętą, górską drogą koło Grenoble. Znajdowało się w nim 50 osób. 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka wycieczki. Autobus nagle uderzył w barierkę, przełamał ją i runął w przepaść. Poleciał kilkadziesiąt metrów w dół, w dolinę rzeki. Podobno kierowca zdążył krzyknąć „trzymajcie się, siadły hamulce”. Gdy samochód spadł, zapalił się. Zginęło 26 osób, w tym młody kierowca. 24 zostały ranne.

1 lipca 2002 Węgry. 19 ofiar

1 lipca 2002 roku również ofiarami padli pielgrzymi. Jechali z Lubelszczyzny, w okolicy jeziora Balaton na Węgrzech doszło do wypadku. Autobus przewrócił się. Zginęło 19 pasażerów.

26 września 2010, Berlin. 14 ofiar

Był 26 września 2010 roku. Polski autokar wiózł 47 osób. Na autostradzie koło Berlina uderzył w niego samochód osobowy kierowany przez Niemkę. Zginęło 14 osób. 28 zostało rannych. Kierującą osobówką niemiecki sąd skazał potem na więzienie w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie wypadku.

6 sierpnia 2022. Chorwacja. 12 ofiar, 32 rannych

Sobotnia tragedia zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby ofiar. Pielgrzymka wyruszyła z Mazowsza, zatrzymała się w Jedlni, głównym punktem spotkania w Polsce była Jasna Góra w Częstochowie. Tam pielgrzymi w piątek uczestniczyli we Mszy Świętej. Po niej wyruszyli w drogę przez Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię i Chorwację do Bośni, do Medjugorie. Tam nigdy nie dotarli. W sobotę nad ranem niedaleko stolicy Chorwacji, Zagrzebia, autobus wpadł do rowu. Na miejscu zginęło 11 osób. 12 zmarła w szpitalu. Ranne zostały 32 osoby, w tym 19 ciężko. Autokarem podróżowali pielgrzymi z różnych miejsc z Polski. Z Mazowsza – z Sokołowa i Jedlni koło Radomia. Także osoby z diecezji włocławskiej oraz z Konina.

19 lipca 2014 Drezno. 10 ofiar śmiertelnych

Osiem lat temu, 19 lipca 2014 roku pod Dreznem zderzyły się trzy pojazdy. Polskie autokar i minibus oraz autokar z Ukrainy. Śmierć poniosło dziesięć osób. W tym trzy z Polski.

14 lipca 2002 roku Rumunia. 6 ofiar, w tym piątka dzieci

Wypadki śmiertelne zawsze wywołują przerażenie. Szczególne, gdy ofiarami są dzieci. Tak było 14 lipca 2002 roku w Rumunii. Autobus wiózł 47 polskich dzieci na kolonie do Bułgarii. Niedaleko miejscowości Deva doszło do wypadku. Zginęło sześć osób, jedna dorosła i pięcioro dzieci.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img