piątek, 3 maja, 2024

Zaraza w regionie wciąż nie odpuszcza

Już 95. przypadków wścieklizny potwierdził Wojewódzki Lekarz Weterynarii na Mazowszu. Kolejne w Gródku (gm. Policzna, pow. zwoleński), Karczewie i Otwocku. Pilnujmy siebie i naszych zwierząt!

We wtorek, 24 listopada Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził przypadki wścieklizny u trzech  lisów. Pierwszy przypadek w miejscowości Gródek w gminie Policzna, w powiecie zwoleńskim. Dwa pozostałe w powiecie otwockim – w Karczewie i w samym Otwocku. W tym roku wściekliznę lekarz weterynarii potwierdził u 95. zwierząt w województwie mazowieckim (u 8. w Warszawie). Potwierdzone przypadki to 84 lisy, 4 koty, 3 psy, 2 jenoty, sarna i nietoperz.

Wścieklizna to ciężka zakaźna choroba ssaków, która po wystąpieniu objawów jest zawsze śmiertelna. Zarazić można się przez kontakt z chorym zwierzęciem. W razie kontaktu z podejrzanym zwierzakiem (bądź ugryzienia) musimy niezwłocznie udac się do lekarza. Seria zastrzyków z surowica może uratować nam życie! W przypadku zwierząt domowych ratunkiem są szczepienia profilaktyczne. U kotów zalecane – raz w roku u wychodzących, co 2-3 (najlepiej co 2) lata uniewychodzących. U psów ­obowiązkowe raz w roku. Na obszarze zagrożonym wścieklizną nie wolno organizować wystaw psów, kotów ani innych ssaków. Nie wolno organizować targów zwierząt. Zakazane jest wypuszczanie kotów z domów. Psy możemy prowadząc wyłącznie na smyczy!

Objawami wścieklizny jest rozdrażnienie, czasem wściekłość, połykanie niejadalnych przedmiotów (kamienie), wodowstręt, dezorientacja, toczenie śliny. Czasem apatia. Choroba atakuje układ nerwowy i mozg, prowadząc do śpiączki, następnie śmierci. W historii tylko raz – na początku stulecia – udało się wyleczyć człowieka (młoda dziewczynę)  z wścieklizny po wystąpieniu objawów.

Na Mazowszu dobiega końca jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img