niedziela, 5 maja, 2024

Na Mazowszu smog zabija 6 tysięcy ludzi rocznie. Konsultacje uchwały antysmogowej

W  2024 roku na Mazowszu ma zostać wprowadzany całkowity zakaz spalania węgla. Do 2030 roku wszystkich paliw stałych. Poniedziałek, 16 sierpnia to ostatni dzień na zgłaszanie uwag do uchwały antysmogowej w ramach konsultacji społecznych.

„Czy już wkrótce pożegnamy się węglem? Urząd marszałkowski przygotowuje zmiany w uchwale antysmogowej dla Mazowsza. Największe zmiany czekają Warszawę i sąsiednie powiaty. W 2024 roku w stolicy ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla, a w 2030 r. pozostałych paliw stałych. Także w 2030 r. podobne regulacje zaczną obowiązywać w podwarszawskich powiatach. Uwagi do projektu można zgłaszać jeszcze do 16 sierpnia” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

„Na Mazowszu od 2017 roku obowiązuje już uchwała antysmogowa, która zakazuje m.in. spalania niskiej jakości paliw, takich jak węgiel brunatny, muły czy wilgotna biomasa. Nowe kotły muszą ponadto spełniać wymagania tzw. ekoprojektu – dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze” –  przypominają urzędnicy.

Przy okazji przytaczają przerażające dane dotyczące szkodliwości smogu: „Szacuje się, że na Mazowszu z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 6 tys. osób w ciągu roku. Problem pogłębia się w okresie jesienno-zimowym i jest szczególnie dotkliwy na obszarach o większym zagęszczeniu domów i mieszkań. To głównie skutek niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powstających przez palenie w piecach i kominkach. Choroby układu oddechowego i krążenia, przedwczesne zgony, zwiększona zachorowalność na nowotwory czy nawet na COVID-19 – to jedne ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem” – czytamy w komunikacie.

Poniedziałek, 16 sierpnia jest ostatnim dniem na wzięcie udziału w konsultacjach społecznych. „Uwagi można składać za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego (formularz będzie aktywny tylko w terminie trwania konsultacji), pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM (ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa) oraz ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty. Szczegóły i formularz można znaleźć na stronach www.mazovia.pl  oraz www.powietrze.mazovia.pl” – podsumowuje Urząd Marszałkowski.

Więcej informacji TUTAJ

(źródło: Urząd Marszałkowski)

 

 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img