piątek, 3 maja, 2024

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Procedura rusza na nowo

Sejm RP zdj. ilustr. fot. KPalion/Wikipedia By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Senat nie zatwierdził wyboru Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, procedura rusza od nowa. Ponownie trzeba znaleźć kandydata na RPO, podobnie zatwierdzić musi go Sejm, a następnie Senat. Wg politycznych plotek  kompromisowym kandydatem ma być Lidia Staroń, niegdyś polityk PO, dziś senator niezrzeszona. 

Bartłomiej Wróblewski jest prawnikiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości z frakcji konserwatywnej. Zgłosiło go Prawo i Sprawiedliwość. Jego kandydatura wywołała sprzeczne opinie. Podkreślano (także po stronie opozycyjnej), że merytorycznie Wróblewski spełnia warunki do pełnienia urzędu RPO (choć dla środowisk lewicowych nie do przyjęcia był jego konserwatyzm), jednak problemem jest zbytnie polityczne umocowanie kandydata, jego związki z partią rządzącą. Kandydaturę prawnika i posła PiS zatwierdził Sejm. W czwartek, 13 maja Senat kandydaturę odrzucił. „Za”, głosowało 48 senatorów koalicji rządzącej. Przeciw – 49 senatorów z opozycji. Wstrzymał się od głosu senator Jan Filip Libicki z PSL – Koalicji Polskiej oraz Lidia Staroń, senator niezależna. Co istotne, to właśnie Lidia Staroń, była polityk PO, dziś niezrzeszona, jest przewidywana jako potencjalna kandydatka na RPO. Według polityków Porozumienia Jarosława Gowina Staroń może być kandydatką łączącą zarówno opozycję, jak i koalicję. (maks)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img