niedziela, 5 maja, 2024

Wniebowstąpienie Pańskie i czas ważnych rocznic

fot. Pixabay

W czwartek, 13 maja w Kościele katolickim przypada ważne święto – Wniebowstąpienie Pańskie. To święto ruchome, obchodzone 40 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Upamiętnia wstąpienie Jezusa do nieba – pierwsze 40 dni po Zmartwychwstaniu Jezus był wśród ludzi, rozmawiał, jadł i spotykał się z uczniami. W okresie międzywojennym Wniebowstąpienie było dniem wolnym od pracy. Sama data 13 maja ma istotne znaczenie z uwagi na rocznice bardzo ważnych dla katolików wydarzeń – objawień w Fatimie w roku 1917 oraz zamachu na papieża Jana Pawła II w roku 1981.

Wniebowstąpienie Pańskie opisane jest w Dziejach Apostolskich, Ewangeliach Marka i Łukasza. Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną. W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. W dziesięć dni po Wniebowstąpieniu większość chrześcijan świętuje Zesłanie Ducha Świętego. Wniebowstąpienie jest świętem obchodzonym w 40 dniu po Zmartwychwstaniu. Przed II wojną światową w Polsce był to dzień wolny od pracy. Obecnie w krajach, gdzie dzień Wniebowstąpienia nie jest dniem wolnym, główne uroczystości przenoszone są na pierwszą niedzielę po Wniebowstąpieniu.

Dzień 13 maja ma ogromne znaczenie dla katolików także z innych powodów. Tego dnia przypada bowiem rocznica objawień w Fatimie, z 13 maja 1917 roku (pierwszych objawień, trwały one bowiem do października) oraz zamachu na Jana Pawła II, który został postrzelony na pl. Św. Piotra 13 maja 1981 roku. (az)

 

 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img