środa, 17 kwietnia, 2024

Trzaskowski: Nie będzie przedszkoli 6-go maja

Prezydent Warszawy zapowiedział, że nie jest realne, by warszawskie żłobki i przedszkola zostały otwarte w środę, 6-go maja.

fot. Freeimages.com zdj. ilustr.

W środę, 29 kwietnia rząd ogłosił rozpoczęcie kolejnego etapu odmrażania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku 4-go maja otwarte zostaną galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, zlikwidowane zostaną krytykowane przez wielu godziny dla seniorów. Jednocześnie rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli i żłobków od środy, 6-go maja. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należeć ma do zarządców tych placówek, czyli najczęściej do samorządów. Wiele z nich sceptycznie podchodzi do możliwości przywrócenia przedszkoli i żłobków. Pełen wątpliwości jest między innymi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: „Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci” – oznajmił. „Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia. Robi to także bez konsultacji z samorządami – postanawiając przerzucić na nas całą odpowiedzialność.

 

W najlepszym wypadku zrzucałbym to na brak wyobraźni (…) Jestem ostatnim, który chciałby odbierać rodzicom możliwość posłania dzieci do przedszkoli. Chciałbym też, aby nasza gospodarka wystartowała jak najszybciej. Ale tu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo 73 tysięcy warszawskich dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz 16 tysięcy pracowników przedszkoli, żłobków i ich rodzin! „Odmrażanie” przedszkoli i żłobków ogłaszane jest na chwilę przed długim weekendem majowym. To oznacza, że placówki zamknięte od ok. 1,5 miesiąca mają de facto JEDEN DZIEŃ, aby wcielić w życie zalecenia sanitarne, których nie ma, a miasto musi zapewnić środki ochrony osobistej dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Przypadkowo równocześnie mają zniknąć rządowe zasiłki na opiekę nad dziećmi.

 

Jeśli więc pytacie mnie Państwo – warszawianki i warszawiacy – w komentarzach, w wiadomościach prywatnych o to, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: NIE” – napisał prezydent stolicy na Twitterze. „Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci” – podsumował.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img