czwartek, 30 listopada, 2023

Pomnik Matki Bożej Łaskawej jako wotum za „Cud nad Wisłą”

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Ośmiometrowa figura Matki Bożej Łaskawej stanie w Radzyminie. Będzie upamiętnieniem Bitwy Warszawskiej 1920 roku. I wotum dziękczynnym za Cud nad Wisłą.

Figura ma być kopią obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła Jezuitów przy Świętojańskiej w Warszawie Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk (photo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33263096

Figura ma zostać postawiona w rocznicę Bitwy Warszawskiej. – Myślę, że dziś zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę ze znaczenia roli Opatrzności Bożej w wygraniu Bitwy Warszawskiej. Tymczasem bez niej zwycięstwa by nie było – mówił na noworocznym spotkaniu z dziennikarzami biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński. To do Matki Bożej Łaskawej modlił się lud Warszawy przed Bitwą Warszawską. Po wojnie nastąpił też kult Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką Diecezji  Warszawsko-Praskiej. Pod Jej wezwaniem są dwie świątynie w diecezji – konkatedra na Kamionku oraz kościół w Rembertowie. Trzymetrowa figura ma zostać wykonana przez dwóch profesorów Akademii Sztuk Pięknych.

W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Bitwa określana jest jako jedna z osiemnastu decydujących w dziejach świata. Polacy powstrzymali przeważające siły bolszewickie, idące na Zachód. – Skutki ewentualnej porażki byłyby niewyobrażalne. Następnego dnia wojska bolszewickie ruszyłyby na Zachód. Wygrana w 1920 roku uratowała cywilizację i świat – przypomniał na spotkaniu z dziennikarzami biskup Kamiński.

Obchody stulecia bitwy będą w Diecezji Warszawsko-Praskiej rozłożone na kilka dni. Rozpoczną się już 13 sierpnia w Konkatedrze na Kamionku. To stamtąd wyruszał na bitwę legendarny kapłan ks. Ignacy Skorupka, tam odprawił swoją ostatnią mszę. Obchody potrwają do 17 sierpnia, odbędą się w Warszawie, Ossowie, Radzyminie i Mińsku Mazowieckim. (hp).

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img