poniedziałek, 20 maja, 2024

Wybory samorządowe: Coraz mniej niewiadomych. Oni powalczą o Warszawę

Rafał Trzaskowski, Tobiasz Bocheński, Magdalena Biejat. Wyścig o prezydenturę w Warszawie rusza z kopyta.

W sobotę, 3 lutego karty odkryło Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Tobiasz Bocheński. Już kilka miesięcy temu gotowość do walki o reelekcję wyraził urzędujący prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wiadomo, że kandydata wystawi Lewica. Najpewniej będzie to Magdalena Biejat z partii Razem. Wyścig o prezydenturę rusza na dobre, choć faworyt jest jeden.

Trzaskowski zawalczy o reelekcję

Rafał Trzaskowski ma 52 lata. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie. Potem stosunki międzynarodowe w Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W tym samym roku został doradcą w biurze Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim, a w 2009 został po raz pierwszy eurodeputowanym. Do wielkiej polityki wszedł w roku 2011 zostając ministrem Administracji i Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Gdy Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, Trzaskowski otrzymał nominację na wiceministra spraw zagranicznych i pełnomocnika do spraw europejskich w gabinecie Ewy Kopacz. Od 2015 roku był posłem na Sejm. W listopadzie 2018 roku został w pierwszej turze wygrał wybory prezydenta Warszawy. Wiosną 2020 roku uratował Platformę – zastąpił w wyborach prezydenckich notującą fatalne wyniki sondażowe Małgorzatę Kidawę-Błońską. Uzyskał ponad 10 milionów głosów, o kilkaset tysięcy przegrał z Andrzejem Dudą.

PiS odkrył karty

Od soboty jest już jasne, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie Tobiasz Bocheński. Ma 37 lat – urodził się 15 grudnia 1992 roku w Łodzi. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim. Specjalizował się w doktrynach politycznych. Zajmował się myślą anglosaską. Działał w kierowanym przez Zbigniewa Raua Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a. Gdy Rau został wojewodą łódzkim w 2016 roku, Bocheński został jego zastępcą. Gdy jego przełożony został ministrem spraw zagranicznych, Bocheński awansował zostając wojewodą. W kwietniu 2023 roku zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku wojewody mazowieckiego. Zasłynął z wchodzenia w ostre polemiki z władzami Warszawy. Już wtedy część komentatorów uważała go za potencjalnego kandydata na prezydenta stolicy, choć na giełdzie padało też kilka innych nazwisk – Pawła Lisieckiego, Sebastiana Kalety, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. W sobotę, 3 lutego kandydaturę Bocheńskiego potwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że młody polityk „ma piekielnie trudne zadanie odzyskania Warszawy”.

Wicemarszałek Senatu, tłumaczyła hiszpańskojęzyczną literaturę

Tyle potwierdzone kandydatury. Na pewno swojego kandydata wystawi Lewica. Najbardziej prawdopodobny jest start wicemarszałek Senatu, współprzewodniczącej Lewicy Razem (dawna Partia Razem) Magdalena Biejat. Jej atutem jest fakt, że oprócz wsparcia całej Lewicy ma dobre relacje z lewicowymi ruchami miejskimi. Magdalena Biejat ma 37 lat. Ukończyła Liceum im. Cervantesa w Warszawie, a w 2006 roku studia magisterskie na uniwersytecie w Granadzie i podyplomowe na Collegium Civitas oraz Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi. Między innymi z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W roku 2015 związała się z partią Razem, która jednak nie dostała się wówczas do parlamentu. Cztery lata później została posłanką z listy Lewicy (tworzonej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewicę Razem i Wiosnę Roberta Biedronia). W 2023 roku zdobyła mandat z listy paktu senackiego, została wicemarszałkiem Senatu.

Co zrobi Konfederacja i Trzecia Droga?

O ile szerokie porozumienie Lewicy to sprawa niemal pewna, wciąż nie jest jasne co zrobi Konfederacja i Trzecia Droga. Jeśli chodzi o Konfederację jednym z przewidywanych kandydatów jest Przemysław Wipler. Polityk niegdyś Unii Polityki Realnej, potem poseł Prawa i Sprawiedliwości, następnie Polski Razem Jarosława Gowina. Od 2023 roku w Konfederacji, poseł tego ugrupowania. Niejasna jest sytuacja Trzeciej Drogi. Jeszcze niedawno lider współtworzącego TD Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie TVP Info nie wykluczył, że w wyborach jego formacja poprze urzędującego prezydenta stolicy. Stwierdził, że „decyzje w tej sprawie będą ogłoszone”, ale prezydenturę Trzaskowskiego „ocenia bardzo wysoko”. Jednak w ubiegłym tygodniu media informowały, że kandydatem Trzeciej Drogi ma być, Adriana Porowska, prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. W Warszawie wybierzemy prezydenta stolicy, radnych sejmiku mazowieckiego, Rady Warszawy oraz poszczególnych dzielnic. Radni dzielnic wybiorą potem burmistrzów i zarządy. Jeśli pierwsza tura wyborów prezydenta Warszawy nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga tura odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img