sobota, 9 grudnia, 2023

Uwaga, wścieklizna. Oto, co spadnie z nieba na Mazowszu

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Wścieklizna to śmiertelna choroba, która w 2021 i 2022 roku dziesiątkowała zwierzęta w województwie mazowieckim. Najczęściej chorowały lisy. Epidemię udało się ograniczyć, jednak trzeba dmuchać na zimne. W weekend ruszyła akcja szczepienia lisów.

Ta choroba przez setki lat dziesiątkowała ludzkość. To od niej pochodzą mrożące krew w żyłach historie o wampirach i przede wszystkim wilkołakach. Ludzie, którzy po kontakcie z wilkołakiem mieli zmieniać się w krzyżówkę człowieka z wilkiem, byli tak naprawdę ludźmi pogryzionymi przez wściekłe zwierzęta i zarażonymi straszną, zawsze śmiertelną chorobą.

Choroba wciąż groźna

Po latach szczepień i profilaktyki chorobę udało się opanować. Jednak w 2021 roku na Mazowszu wróciła – chorowało wiele zwierząt. Ostatnio zakażeń nie było, ale wciąż są działania profilaktyczne. Na wściekliznę chorować mogą wszystkie ssaki. Jednak to lisy zarażają się nią najłatwiej. Stąd 4 listopada ruszyła jesienna akcja sczepienia lisów. Samoloty zrzucają szczepionkę. Ostrzeżenie o tym wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa RCB. „Uwaga! W dn. 4-15.11 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – taki SMS dostali w sobotę, 4 listopada mieszkańcy Mazowsza. O akcji poinformowało też biuro wojewody mazowieckiego: „4-15 listopada 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki – informowało BP wojewody na stronie MUW.

Akcja profilaktyczna

Jak dodało „Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii” – informowało biuro prasowe wojewody. Wścieklizna to najgroźniejsza zoonoza, czyli choroba odzwierzęca. Chorują na nią ssaki, także ludzie. Zarazić można się przez kontakt z chorym zwierzęciem. Choroba przenosi się przez krew, ślinę. Po kontakcie z nieznanym zwierzęciem należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tylko szczepionka z surowicą może powstrzymać przed zachorowaniem. Jeśli wystąpią objawy, nie ma szans – choroba atakuje układ nerwowy, po czym zawsze następuje śmierć. Należy też pamiętać o środkach ostrożności – niepodchodzeniu do dzikich zwierząt. Wyprowadzaniu psów na smyczy, trzymaniu kotów i innych ssaków w domu. Oraz obowiązkowych szczepieniach psów i kotów.

„NOWY TELEGRAF WARSZAWSKI” LISTOPAD 2023

Nowy Telegraf Warszawski, listopad 2023

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img