sobota, 9 grudnia, 2023

Dzień Bez Samochodu. Darmowa komunikacja, Masa Krytyczna

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Darmowe przejazdy komunikacją miejską, zachęcanie do pozostawienia auta w domu. Wieczorem rowerowa Masa Krytyczna. Europejski Dzień Bez Samochodu w Warszawie.

We wtorek, 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. W związku z tym do 23.59 przejazdy komunikacją miejską są bezpłatne. Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego na stronie Warszawski Transport Publiczny, dotyczy to wszystkich pojazdów pod marką Warszawskiego Transportu Publicznego. Chodzi o autobusy miejskie, tramwaje, pociągi metra i Szybkiej Kolei Miejskiej. W ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” „Dzień bez Samochodu w KM” bezpłatnie pojedziemy pociągami Kolei Mazowieckich, autobusami Komunikacji Zastępczej. Z darmowych przejazdów będzie można skorzystać jednak na określonym obszarze – informuje ZTM. Obszar będzie ograniczony ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Chorzele, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica. W przypadku autobusów KM chodzi o obszar na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. Bezpłatne przejazdy obowiązują w Warszawskiej Kolei Dojazdowej w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” i „Dzień bez Samochodu w WKD”. Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami, niezależnie od relacji i czasu podróży – podaje ZTM.

Rowerzyści na ulicach

W związku z Europejskim Dniem Bez Samochodu ulicami Warszawy przejedzie rowerowa Masa Krytyczna. Jak informuje portal miejski Infoulice, o godzinie 19.00, rowerzyści wyruszą na blisko 23-kilometrową trasę. Pojadą ulicami Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Następnie Senatorską, placem Bankowym, Andersa, Mickiewicza, na plac Wilsona, przez ulice Mickiewicza i Andersa, plac Bankowy, Marszałkowską, po raz pierwszy do ronda Dmowskiego. Stąd Alejami Jerozolimskimi, przez rondo Czterdziestolatka, do placu Starynkiewicza, znowu Alejami Jerozolimskimi do ronda Czterdziestolatka i na rondo Dmowskiego. Następnie Marszałkowską najpierw jedną, a po zawróceniu drugą stroną placu Konstytucji, na rondo Dmowskiego – informują Infoulice. Dalej rowerzyści pojadą alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a mostem i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Tu zawrócą w kierunku alei i mostu Poniatowskiego, Alej Jerozolimskich, na rondo de Gaulle’a, i po raz ostatni na rondo Dmowskiego. Łącznie rondo przejadą 4 razy.

Dalsza trasa poprowadzi Marszałkowską, placem Bankowym, Senatorską, przez plac Teatralny do Senatorskiej, Miodowej i na metę na placu Zamkowym. Przejazd zakończy się około godziny 21.00 – informują Infoulice. W czasie przejazdu mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu.

(źródło: ZTM/WTP, Infoulice.um.warszawa.pl)

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img