sobota, 9 grudnia, 2023

W sobotę samoloty zrzucą szczepionki. SMS ostrzega mieszkańców

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Niecodzienne ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy Mazowsza dostali SMS-y o tym, że samoloty zrzucą szczepionki. Chodzi o akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która rozpoczęła się w sobotę, 9 września.

Komunikaty RCB, rozsyłane SMS-em do Polaków ostrzegają zazwyczaj przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. Huraganami, gwałtownymi burzami, powodziami, ekstremalnie wysoką temperaturą, siarczystym mrozem. Tym razem alert RCB mógł zaskoczyć Polaków. „Uwaga! W dn. 9-20-09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – brzmi komunikat. SMS trafił do mieszkańców Mazowsza, gdzie służby weterynaryjne przeprowadzają akcję szczepień. Szczepienia mają charakter profilaktyczny, choć w roku 2021 i 2022 województwo mazowieckie zmagało się z epidemią wścieklizny. To bardzo ciężka choroba, po wystąpieniu objawów zawsze śmiertelna. W roku 2021 było służby weterynaryjne potwierdziły aż 110 przypadków zakażeń, a w roku 2022 – 31. Chorowały zwierzęta domowe (psy, koty), dzikie (sarny, jenoty, kuny, borsuki).

Najczęściej wściekliznę lekarze weterynarii stwierdzali jednak u lisów – ssaków najbardziej podatnych na tę zawsze śmiertelną, zakaźną chorobę. W tym roku służby nie stwierdziły ani jednego przypadku wścieklizny w województwie mazowieckim. Jednak akcje profilaktyczną przeprowadzają. trzeba dmuchać na zimne. W sobotę, 9 września, na Mazowszu wystartowała jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa do środy, 20 września. Szczepionkę służby wyłożą ręcznie oraz zrzucą z samolotów na pola, lasy i łąki. Preparatu nie wolno dotykać. Lis nie dotknie szczepionki z zapachem człowieka. Należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt – psów i kotów. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – apelował kilka dni temu Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

(źródło: RCB, Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img