piątek, 19 kwietnia, 2024

Potrafi odgryźć rękę człowiekowi. Jaszczurowaty, groźny stwór na Mazowszu

Może ważyć 15, a w skrajnych przypadkach 30 kg. Nie ma dla niego problemu z odgryzieniem ręki człowiekowi. Żółw jaszczurowaty pojawił się w gminie Chynów, w powiecie grójeckim. Skąd tam się wziął?

Spory szok musiał przeżyć w niedzielny poranek mieszkaniec gminy Chynów w powiecie Grójeckim. Jak poinformowała Fundacja Epicrates, człowiek ten obok rowu melioracyjnego natknął się na dużego żółwia. Poinformował fundację.

Tak, to prawda. Oto SKORPUCHA JASZCZUROWATA

Jak czytamy w fanpage’u fundacji, na miejsce pojechał jej przedstawiciel. Zabezpieczył żółwia, który przejdzie stosowną diagnostykę. „Zwierzak wydaje się być w dobrej kondycji. Co prawda na karapaksie widać spore uszkodzenie (Samochód? Drapieżnik?), ale już wygojone, więc nie jest to świeża sprawa”– relacjonuje fundacja. Jak się okazało, gad należy do gatunku Chelydra serpentina. Inaczej – żołw jaszczurowaty. „to rzadkość w polskich wodach. Są uznane za inwazyjny gatunek obcy (wpisany na listę IGO stanowiących zagrożenie dla Polski), ale spotykane są niezwykle rzadko. Mieliśmy już przyjemność odłowić przedstawiciela tego gatunku w stawie parkowym w Kutnie w 2016 roku” – czytamy w fanpage’u fundacji. Wolontariusze przypominają, że trudno powiedzieć ile takich żółwi trafiło do naszych rzek i jezior. Chodzi o ich zachowanie – zwierzęta te w przeciwieństwie do spotykanych powszechnie żółwi ozdobnych rzadko wychodzą z wody i bardzo trudno je zaobserwować.

Groźny dla ludzi. Miał „wzbogacić rodzimą faunę”

W dodatku pod koniec lat 90-ych Polak z USA postanowił… wzbogacić polską faunę. I nielegalnie zorganizował transport żółwi jaszczurowatych do Polski. Żółwie te potrafią być groźne dla człowieka. Jak czytamy w Wikipedii, żółw jaszczurowaty zwykle przebywa w płytkiej wodzie zagrzebany w mule i nieruchomo czatuje na zdobycz. Jest słabym pływakiem. Bardzo ruchliwy i agresywny. Wyróżnia się na tle większości innych gatunków żółwi tym, że w razie zagrożenia nie chowa się do pancerza lub nie podejmuje ucieczki. Staje do walki używając szczęk, którymi może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku. Nie jest to trudne dzięki bardzo długiej szyi, którą przez większość czasu chowa pod pancerz, ale szybko może ją wyciągnąć na całej długości. Uznawany jest za gatunek niebezpieczny dla ludzi, mogący spowodować poważne uszkodzenia ciała.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img