piątek, 29 marca, 2024

Mazowsze na walce ze śmiertelną zarazą. Wiosenna akcja w całym województwie

Mazowsze na walce ze śmiertelną zarazą. Wiosenna akcja w całym województwie
Rusza kolejna, wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. To lisy są najczęstszymi nosicielami tej straszliwej choroby.

Wścieklizna to najgroźniejsza zoonoza, czyli choroba odzwierzęca. Atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powoduje śmierć w męczarniach. Może zagrażać ludziom – w przypadku kontaktu z obcym zwierzęciem należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jedynym ratunkiem jest podanie surowicy. Jeśli wystąpią objawy, choroba jest zawsze śmiertelna. Niestety – od 2021 roku znów pojawiła się na Mazowszu. W roku 2021 było 110 odnotowanych przypadków. A w roku 2022 – 31. Chorowały psy, koty, jenoty, sarny, borsuki, kuny, nietoperze, ale przede wszystkim lisy. To te zwierzęta są najbardziej narażone na zakażenie. Dlatego 25 marca na Mazowszu znów rusza wiosenna akcja szczepienia lisów. Przeprowadzi ją Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii na terenie województwa mazowieckiego. Akcja ruszy w sobotę, 15 marca, potrwa do 16 kwietnia – informuje Urząd Wojewódzki.

Jak się chronić

Jeśli chodzi o ludzi, najlepszą ochroną jest profilaktyka. Przede wszystkim – unikajmy kontaktu z obcymi zwierzętami. Każde – nawet tak miłe jak jeż, wiewiórka, sarenka, może być nosicielem wścieklizny. Po drugie – zgłośmy się do lekarza w razie gdy dojdzie do kontaktu z obcym zwierzęciem. Szczególnie pogryzieniem, ale zdarzały się zarażenia po pogłaskaniu lub przeciągnięciu martwej zwierzyny. Surowica może uratować przed zachorowaniem. Uważajmy na zwierzęta domowe. Nie wypuszczajmy ich (puszczanie wolno kotów jest zakazane), psy prowadzajmy WYŁĄCZNIE na smyczy. I pamiętajmy o szczepieniach – obowiązek szczepienia psów jest od lat. Koty szczepimy co roku od 1 stycznia 2022. W przypadku zwierząt dzikich pomocne mogą być szczepienia lisów. Jak Przypomina Urząd Wojewódzki, lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

(źródło: MUW, mat.pras., NTW)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img