sobota, 20 kwietnia, 2024

Tramwaj jak metro połączy Ochotę z Dworcem Zachodnim. Inwestycja jakiej w stolicy jeszcze nie było

Już za kilka lat mieszkańcy Warszawy pojadą pierwszym w historii miasta podziemnym tramwajem. Spółka Tramwaje Warszawskie ogłosiła właśnie przetarg na inwestycję. Prace tramwajarze planują na 2024 i 2025 rok.

Kolejowe „metro naziemne” zaliczyło falstart, ale nie ulega wątpliwości, że rozwój transportu szynowego w mieście jest przyszłością. „Naziemne metro” to po prostu dobrze zorganizowana kolej miejska. Tymczasem Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na pierwszy w stolicy podziemny tramwaj. Będzie on częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa. Jak informują Tramwaje Warszawskie, nowa trasa pozwoli szybko dostać się do Dworca Zachodniego. Z trasy skorzystają mieszkańcy Starej Ochoty i Szczęśliwic. W przyszłości stanie się częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa – podkreślają tramwajarze.

Jak przebiegnie nowa trasa

Tramwaj z Warszawy Zachodniej to trasa o długości około 1,6 kilometra. Zacznie się pod Dworcem Warszawa Zachodnia. Pasażerowie będą mogli skorzystać z podziemnego przystanka. Będzie on połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym Warszawa Zachodnia. Tramwaj pojedzie 500-metrowym tunelem pod parkiem Pięciu Sióstr – informują tramwajarze. Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. – w pobliżu ul. Szczęśliwickiej. Trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej. Tam będzie węzeł rozjazdowy, na którym tramwaje skręcą w trzech kierunkach. Centrum, Okęcia lub pętli Banacha. Jak podkreślają Tramwaje Warszawskie, dzięki inwestycji pasażerowie dojadą do stacji Warszawa Zachodnia. Pod samą stacją powstanie wygodny podziemny węzeł przesiadkowy, z którego łatwo będzie można przejść na perony kolejowe i autobusowe. Czas przejazdu z Grójeckiej wyniesie około pięciu minut. Ze stacji metra Politechnika przejedziemy w czasie nieco ponad 15 minut – podkreślają tramwajarze.

Przystanek  jak metro

Pasażerowie skorzystają też z podziemnego przystanku tramwajowego. Jak informują Tramwaje Warszawskie przystanek ten będzie bardzo podobny do stacji metra. Inna będzie jednak wysokość peronów, gdyż podłoga w tramwajach jest niżej niż w pociągach metra. Perony tramwajowe będą znajdować się bardzo blisko peronów Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) – na poziomie -2. Jak podkreślają tramwajarze, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu, pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz. Będzie tak dzięki ruchomym schodom i windom, Docelowo do stacji kolejowej kursować będą tramwaje z Wilanowa. Na początku, po zbudowaniu trasy wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, dojadą tam tramwaje z ul. Grójeckiej. Dalej, nowo zbudowanymi torami, dojadą do podziemnego przystanku na końcu trasy. W tym miejscu zostaną zbudowane tory do zmiany kierunku jazdy tramwajów. Prace budowlane są zaplanowane na lata 2024 i 2025. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał 26 miesięcy na wykonanie całej inwestycji – podsumowują Tramwaje Warszawskie.

(źródło: Tramwaje Warszawskie mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img