wtorek, 19 marca, 2024

Miasto żąda zdecydowanych działań i wini rząd. Państwowy przewoźnik atakuje samorządy. Odwołane pociągi, ludzie są wściekli. Potworny chaos na kolei w Warszawie

Takiego chaosu nie było na polskiej kolei od wielu lat. Odwołane pociągi lub skrócone trasy, wściekli pasażerowie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ostro krytykuje rządzących. Z kolei krajowy przewoźnik kolejowy mówi, że sytuacji winne są „nieodpowiedzialne działania samorządowych przewoźników”. Kto ma rację i, przede wszystkim, kiedy powróci normalność?

Środa była kolejnym dniem wielkiego chaosu w Warszawskim Węźle Kolejowym. PKP Polskie Linie Kolejowe arbitralnie zawiesił część połączeń, inne skrócił. Ma to pomóc w opanowaniu sytuacji. Cięcia objęły między innymi nowe połączenia SKM do Piaseczna. A także sporo połączeń Kolei Mazowieckich. Samorządowi przewodnicy uważają, że to arbitralna i zła decyzja, która nie zmieni niczego. W środę na konferencji prasowej wystąpili prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele spółek kolejowych. Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich.

Miasto: Winny rząd

„Minister Andrzej Adamczyk zapowiadał „najlepiej zorganizowaną kolej w Europie”. Tymczasem na torach panuje chaos i zawieszane są kolejne linie – w tym nowe połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej. Bardziej punktualne od PKP są koleje w ogarniętej wojną Ukrainie. To jest skandal. Ktoś musi za to odpowiedzieć – mówił Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że w 2010 roku w związku z chaosem na kolei stanowiska stracili prezes PKP i wiceminister infrastruktury. „W wyniku chaosu, który wprowadza nowy rozkład PKP PLK poszkodowani są i dojeżdżający, i SKM. Bo pasażerowie nie muszą zawsze wiedzieć, która kolejowa spółka odpowiada za rozkład jazdy. Oni po prostu oczekują bezpiecznych i zgodnych z rozkładem podróży połączeń – mówił Alan Beroud, prezes SKM. „Wysłaliśmy pismo do zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK, w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które pozwolą Kolejom Mazowieckim realizować usługi przewozowe, a podróżnym zagwarantują punktualną i komfortową podróż – mówil także obecny na konferencji Dariusz Grajda, członek zarządu KM.

PKP: To wina przewoźników

Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe odpierają zarzuty. Wiceprezes spółki, Mirosław Skubiszyński podczas środowej konferencji prasowej zapewnił, że sytuacja jest już stabilna. Winą za chaos obarczył podlegających samorządom przewoźnikom. Wiceprezes spółki twierdził, że przewoźnicy chcieli zbyt wielu pociągów na stacji Warszawa Zachodnia, co obciążyło tę stację. Błędem PKP PLK było – wg wiceprezesa spółki – pójście przewodnikom na rękę. Skubiszyński stwierdził też, że do poniedziałkowego chaosu przyczyniło się wjechanie pociągu na niewłaściwy tor. A po południu „defekt Kolei Mazowieckich”. Jak twierdził Mikołaj Skubiszyński, „Wdrożenie rozkładu jazdy w niedzielę odbyło się bez problemów w tym znaczeniu że nie było żadnych zdarzeń utrudniających ruch” – przekonywał. W środę powołany przez PKP PLK sztab kryzysowy zawiesił i skrócił część połączeń.

Zmiany kryzysowe na kolei

Od 15 marca PKP PLK odwołała 8 połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej linii S40 z Piaseczna i z Warszawy Głównej.

Piaseczno -Warszawa Główna, odjazd o godz. 5.55,
Warszawa Główna – Piaseczno, odjazd o godz. 7.21,
Piaseczno – Warszawa, odjazd o godz. 8.55,
Warszawa Główna – Piaseczno, odjazd o godz. 10.25,
Piaseczno -Warszawa Główna, odjazd o godz. 13.52,
Warszawa Główna – Piaseczno, odjazd o godz. 15.19,
Piaseczno – Warszawa, odjazd o godz. 15.52,
Warszawa Główna – Piaseczno, odjazd o godz. 17.24.
Koleje Mazowieckie też bez pociągów

Zespół Zarządzania Kryzysowego PKP PLK S.A. odwołał też, Jak poinformowały Koleje Mazowieckie „wbrew woli przewoźnika” niektóre pociągi Kolei Mazowieckich. Inne pojadą krótszymi trasami.

Nie pojadą pociągi:
Warszawa Targówek – Grodzisk Mazowiecki odjazd 04.49 przyjazd 05.29
Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia odjazd 05.59 przyjazd 06.32
Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia odjazd 06.20 przyjazd 06.54
Warszawa Zachodnia – Żyrardów odjazd 06.43 przyjazd 07.34.
Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki odjazd 07.09 przyjazd 07.41

Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Główna odjazd 07.22 przyjazd 07.58

Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Główna odjazd 08.00 przyjazd 08.34

Warszawa Główna – Grodzisk Mazowiecki odjazd 08.10 przyjazd 08.49

Warszawa Główna – Grodzisk Mazowiecki odjazd 08.48 przyjazd 09.27

Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Główna odjazd 12.13 przyjazd 12.47

Warszawa Główna – Grodzisk Mazowiecki odjazd 14.57 przyjazd 15.39

Grodzisk Mazowiecki – Pruszków odjazd 16.04 przyjazd 16.17

Pruszków – Grodzisk Mazowiecki odjazd 16.29 przyjazd 16:42

Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Główna odjazd 17.03 przyjazd 17.42

Warszawa Główna – Grodzisk Mazowiecki odjazd 18.01 przyjazd 18.40

Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Wschodnia odjazd 19.05 przyjazd 19.54
W skróconej relacji kursują następujące pociągi:

Pociąg relacji Góra Kalwaria– Warszawa Gdańska odjazd 07.24 przyjazd 08.25 zakończy bieg na stacji Piaseczno. Z kolei pociąg jeżdżący na trasie Góra Kalwaria – Warszawa Gdańska odjazd 10.53 przyjazd 11.53 zakończy bieg na stacji Piaseczno

Pociąg relacji Warszawa Zachodnia – Nasielsk odjazd o 14.12 przyjazd 15.16 nie pojedzie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska. Zacznie kurs na stacji Warszawa Gdańska

Krócej pojadą też pociągi:
Warszawa Gdańska – Góra Kalwaria 14.03 przyjazd 15.06 nie pojedzie na odcinku Warszawa Gdańska – Piaseczno, zacznie trasę od stacji Piaseczno. Góra Kalwaria – Warszawa Gdańska odjazd 15.36 przyjazd 16.48 zakończy bieg na stacji Piaseczno.
Warszawa Gdańska – Góra Kalwaria odjazd 16.04 przyjazd 17.08 nie pojedzie na odcinku Warszawa Gdańska – Piaseczno. Zacznie trasę od stacji Piaseczno.
Warszawa Gdańska odjazd – Góra Kalwaria odjazd 17.09 przyjazd 18.11 nie pojedzie na odcinku Warszawa Gdańska – Piaseczno. Zacznie trasę od stacji Piaseczno – podsumowują Koleje Mazowieckie.

(źródło: wł, UM Warszawa, ZTM, media)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img