środa, 29 listopada, 2023

Magiera do reprezentacji? Niespodziewane doniesienia

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Paulo Bento, do niedawna selekcjoner Korei Poludniowej ma poprowadzić reprezentację Polski. Asystentem ma zostać Jace Magiera. Były trener Legii, który prowadził ją w Lidze Mistrzów. Polak miałby zostać też następcą portugalskiego szkoleniowca.

Choć informacje podają liczne media, nie można zapomnieć, że rok temu niemal pewny wyboru miał być Adam Nawałka. Ostatecznie został Czesław Michniewicz. A więc póki nie ma ogłoszenia, należy podchodzić ze spokojem.

Kim jest Paulo Bento

Niegdyś świetny piłkarz. Wychowanek klubu Estrela Amadora, potem zaeodnik Benfiki i Sportingu Lizona. 35-krotny reprezentant Portugalii w latach 1992 – 2002. Grał na Euro 2000 (półfinał) i MŚ 2002 (faza grupowa). Co ciekawe, jako trener reprezentacji Portugalii powtórzył wynik zawodniczy – najlepsza czwórka Euro i fza grupowa MŚ. Prowadził Portugalię, na polsko-ukraińskim turnieju w 2012 roku jego zespół zajął 3-4 miejsce. Na Mistrzostwach Świata Brazylia 2014 Portugalczycy jednak nie wyszli z grupy. Ostatnio Bento był selekcjonerem Korei Południowej. Jak pisaliśmy ostatnio:
„Plusy? Ofensywny styl, Korea mogła się podobać, Portugalia na Euro w Polsce grała dobrze, wchodząc do strefy medalowej. Minusy? Fatalny występ w Brazylii. W Korei pracował dłuższy czas, ale to specyficzny team, przyzwyczajony do wręcz wojskowego drylu i etosu morderczej (aż przesadnie) pracy. Jako trener w klubach Portugalczyk słynął też z konfliktowości i kiepskich relacji z mediami, zmieniło się to dopiero w Korei. Wreszcie, rzecz drobna, ale symbolicznie znacząca. Bento jest Portugalczykiem. Trenerzy z tego kraju to dziś prawdziwy top. Ale w Polsce zapisali się fatalnie. Paulo Sousa uciekł. A Ricardo Sa Pinto, który prowadził Legię to prawdziwy dramat. Wszyscy trzej – Bento, Sousa i Sa Pinto RAZEM występowali w kadrze Portugalii”.

Jak się potwierdzi nominacja Magiery, to będzie to duży plus

Na duży plus można by było (jeśli się potwierdzi) zapisać angaż dla Jacka Magiery. Prowadził on szkółkę Legii, Zagłębie Sosnowiec, potem przejął Legię, która fatalnie zaczęła przygodę w Lidze Mistrzów, poprawił grę, zremisował z Realem, wygrał ze Sportingiem, zagrał w Lidze Europy z Ajaxem. Zdobył mistrzostwo Polski 2017 roku. Potem prowadził kadrę U-19. Jeden z najzdolniejszych polskich szkoleniowców. Na pewno terminowanie przy doświadczonym selekcjonerze mu posłuży. Bardziej zastanawia, czy faktycznie Bento jest najlepszym kandydatem. I, czy rzeczywiście zostanie selekcjonerem. To już kwestia dni, a może i godzin.

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img