Veturilo znika z ulic Warszawy. W przyszłym roku zmieni się wiele

W tym roku z roweru miejskiego skorzystało prawie 4 mln osób – informują miejscy urzędnicy. Zaczął się grudzień, więc i przerwa w funkcjonowaniu Veturilo. Na nowo warszawiacy skorzystają z niego od marca przyszłego roku. W systemie operator wprowadzi duże zmiany.

Z warszawskich ulic zniknęły już rowery Veturilo, z których skorzystało w tym sezonie prawie 4 mln osób. Miłośnicy jednośladów będą mogli skorzystać z Warszawskiego Roweru Publicznego na początku marca przyszłego roku. W czasie zimowej przerwy testowana będzie nowa odsłona systemu wypożyczania, a użytkownikom udostępnione zostaną na wiosnę zupełnie nowe rowery” – informuje urząd miasta.

Nowa aplikacja mobilna

Do dyspozycji będzie nowa aplikacja mobilna. Użytkownicy zyskają dodatkową możliwość dokonywania wypożyczeń i zwrotów również poza stacjami. Nie będzie konieczności wpinania rowerów do elektrozamków – zastąpią je zapięcia wbudowane bezpośrednio w pojazd. Do tego 10 proc. rowerów będzie wyposażonych we wspomaganie elektryczne. Takich rowerów będzie na początek 3 tysiące, z czego 300 elektrycznych. Dostępne będą w 300 stacjach. Umowa z operatorem, którym pozostaje firma Nextbike Polska, przewiduje opcję zwiększania w przyszłości liczby rowerów nawet do poziomu 5,5 tys. sztuk.

Współpraca z dzielnicami

Trwają również rozmowy z urzędami stołecznych dzielnic oraz partnerami prywatnymi na temat ewentualnego zwiększenia floty rowerów. W tym roku do dyspozycji użytkowników były 4733 pojazdów, w tym kilkaset dzięki partnerom prywatnym projektu. Sfinansowali oni dodatkowe 34 stacje Veturilo (wraz z rowerami), zwiększając ich łączną liczbę do 334. Właśnie taka stacja, przy centrum handlowym Westfield Arkadia, okazała się najpopularniejszą w skali całego systemu – odnotowano tu 37,7 tys. wypożyczeń w ciągu 9 miesięcy. Tuż za nią uplasowały się punkty przy Centrum Nauki Kopernik (37,4 tys.), w al. Niepodległości u zbiegu z ul. Batorego (37 tys.) i na rondzie ONZ (36 tys.). Tylko w tym roku każdy z rowerów Veturilo był wypożyczany średnio 821 razy. Łączny czas „wykręcony” na wszystkich rowerach to ponad 1,8 mln godzin. Pokonały one wtedy ponad 14 mln kilometrów – wyliczają urzędnicy.

(Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy