piątek, 29 marca, 2024

Dzień Papieski w Kościele katolickim. 44 lata po wyborze Papieża-Polaka

Niedziela, 16 października to w Kościele katolickim Dzień Papieski. 44 lata temu krakowski kardynał Karol Wojtyła został papieżem.

Niedziela, 16 października to kolejny ogólnopolski Dzień Papieski. Tegoroczne hasło to „Blask prawdy”. Przed świątyniami w całej Polsce, także Warszawie, odbywa się kwesta na rzecz Fundacji Dzieła Tysiąclecia. Składki trafią na kształcenie szczególnie uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin. Dzień Papieski przypada w 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, na papieża.

Wybór wielkim zaskoczeniem

Był 16 października 1978 roku. Świat podzielony na dwa bloki, u progu III wojny światowej, a w apogeum Zimnej Wojny. Polska znajdowała się w bloku państw komunistycznych, całkowicie zależnych od imperium zła, jakim było ZSRR. Tego dnia biały dym na pl. Św. Piotra w Rzymie był znakiem, że konklawe wybrało papieża. Po chwili wybrzmiały słowa habemus  Papam. Ale gdy wierni usłyszeli nazwisko wybrańca – Karol Wojtyła – zapanowała lekka konsternacja. Oto papieżem pierwszy raz od setek lat zostaje ktoś spoza Włoch. Z dalekiego kraju. W porównaniu do Argentyny, z której pochodzi obecny papież nie tak odległego, ale wówczas wybór kogoś z Polski był szokiem. W dodatku papieżem został człowiek z kraju zza żelaznej kurtyny, będącego w szponach czerwonego imperium zła. Pierwsze słowa nowo wybranego papieża przełamały mur. Znacznie większy szok przeżywali towarzysze w Warszawie i w Moskwie, którzy nie mogli ścierpieć tego, że Polak został papieżem. Ich obawy okazały się słuszne.

Obalenie Imperium Zła

Już pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przeszła do historii. Słowa „Niech zstąpi Duch Twój, odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” były ogromnym zastrzykiem nadziei dla milionów Polaków. Setki tysięcy ludzi wzdłuż ulic witających ojca świętego. Miliony, dla których św. Jan Paweł II stał się – używając współczesnego języka – idolem, to było ziarno. Wyrósł potem z niego dziesięciomilionowy ruch Solidarności. Papież – Polak, Jan Paweł II walnie przyczynił się do obalenia komunizmu, przełamania wielu podziałów i stereotypów. Ogromna była rola polskiego papieża w obaleniu komunizmu, uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku i najwybitniejszego Polaka w historii. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie. Kanonizowany został 9 lat później przez papieża Franciszka.

Zasługi, ataki, oskarżenia

Dziś część środowisk zarzuca mu niereagowanie w sprawach pedofilii w Kościele. Dokładne badania roli JP II w tej kwestii trwają. Warto jednak zaznaczyć, że raczej wyłania się z nich obraz człowieka odcinanego od informacji. Widać raczej źle działającą strukturę, niż błędy człowieka. Wiele wskazuje na to, że Jan Paweł II był odcinany od informacji na temat seksualnych nadużyć wielu duchownych. Przykładem jest sprawa abp. Juliusza Paetza. Informacje trafiały do Watykanu, ale nie docierały do ojca świętego. Papież o sprawie dowiedział się dopiero podczas audiencji od swojej przyjaciółki, prof. Wandy Półtawskiej. I podjął wtedy decyzję o odwołaniu abp. Paetza. Na pewno struktury Kościoła wymagają reform, są skostniałe, papież zarządzający miliardem ludzi nie jest w stanie odpowiednio szybko reagować na rozmaite nadużycia i nieprawidłowości. Zaś na innych polach dokonania Jana Pawła II są bezsporne. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 r. Kościół ogłosił go błogosławionym w 2011 roku. Świętym trzy lata później.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img