sobota, 3 grudnia, 2022

Zmiany w komunikacji naziemnej, Tak od października jeździ komunikacja na Targówku

Przedostatni fragment II linii metra (ostatni po stronie wschodniej) już działa. Od środy pasażerowie korzystają ze stacji Zacisze, Kondratowicza, Bródno. A od soboty zmieni się część tras i rozkładów autobusów i tramwajów.

W środę o godzinie 14.00 prezydent Warszawy uroczyście otworzył trzy stacje metra po stronie wschodniej – Zacisze, Kondratowicza, Bródno. Otwarcie kolejnego odcinka kolei podziemnej oznacza też oczywiście zmiany w komunikacji naziemnej. Rozkłady zmienią się od soboty, 1 października.

Komunikacja od soboty

Trasy linii tramwajowej 25 (będą kursowały w dni powszednie) i autobusowej 314 nie zmienią się. Autobusy linii 112, 169, 409 i 500 wrócą na trasę sprzed budowy metra. Linia 134 nadal łączyć będzie wschodnią Białołękę z Marymontem i stacją metra linii M1. Jak informuje ZTM, niewielkie  zmiany tras, w porównaniu z dziś obowiązującymi, wprowadzi dla autobusów linii 145 i 156 – tak aby jak najlepiej dowoziły mieszkańców do stacji metra Kondratowicza. Autobusy linii 156 pojadą na Dworzec Wschodni przez osiedle Wilno. Tam także od stacji metra M2 dojadą autobusy linii 356. Do Dworca Centralnego z Białołęki nadal dojadą autobusy linii 160. Do linii metra M2 na osiedlu Bródno dojadą autobusy linii 104, 134 (w weekendy), 176, 199, 204, 240, 245, 256 i 527. ZTM wydłuży też tam linię 326, która połączy  obie linie metra. Przestaną jeździć autobusy linii 412 i E–9. Zastąpią je inne linie oraz metro – podkreśla ZTM.

Trasa linii 118 zostanie skrócona – autobusy nie pojadą na prawy brzeg Wisły. Jak twierdzi ZTM, najszybszym połączeniem Powiśla z Bródnem będzie metro. Tramwaje uruchomionej na czas budowy metra linii 41 jako linia 17 pojadą w dni powszednie od al. Jana Pawła II na Tarchomin. Z Bródna w al. Jana Pawła II (do ronda ONZ) najszybciej będzie można dojechać metrem. Główną linią dojazdową do metra ze wschodniej Białołęki pozostanie linia 527 – przekonuje ZTM. Autobusy tej linii pojadą najkrótszą trasą do najbliższej stacji M2 czyli Kondratowicza. Nowa linia 226 połączy wschodnią Białołękę z metrem linii M2 na osiedlu Bródno. Autobusy nowej linii 233 pojadą przez cały tydzień z Tarchomina na Kępę Tarchomińską. Do metra dojadą też autobusy z sąsiednich miejscowości. Z Marek i Ząbek obok stacji Kondratowicza przejadą linie 145, 199, i 245. Zaś linia 240 przy stacji metra skończy trasę – informuje ZTM.

Zmiany będą monitorowane

Zarząd Transportu Miejskiego podkreśla, że będzie obserwować nowe trasy i połączenia. Eksperci przeanalizują dane z bramek metra, ze zliczarek w autobusach oraz z tramwajów. Na podstawie danych z liczników pasażerów zamontowanych w pojazdach ustalą ile osób wsiada i wysiada na konkretnych przystankach, na jakich odcinkach tras ilu jest pasażerów, jakie są popularne przystanki, na których odbywa się duża wymiana pasażerów. Te dane pozwolą na ocenę wprowadzonych rozwiązań i wskażą kierunek ewentualnych korekt – podkreśla ZTM. I dodaje, że część autobusów będzie jeździć objazdami w związku z przebudową skrzyżowania ulicy Zdziarskiej i Ostródzkiej na Białołęce. Także  pracami wodociągowymi  na ulicy Kobiałka na Białołęce,  ulicy L. Kondratowicza na Targówku ulicy marsz. J. Piłsudskiego w Ząbkach.

Polecamy