sobota, 3 grudnia, 2022

Ludzie rozmaitych opcji, artyści i politycy pożegnali wielkiego artystę

Prezydent Andrzej Duda i osoby, którym na co dzień daleko od obecnuch władz Polski – wszyscy pożegnali Franciszka Pieczkę, wielkiego aktora teatralnego i filmowego. Mszę świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy odprawił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Trumna z ciałem aktora spoczęła na cmentarzu w Aleksandrowie. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Pożegnanie miało państwowy charakter, więc nie zabrakło najwyższych władz, z prezydentem RP na czele. „To także pożegnanie człowieka, którego życie, z całą pewnością można powiedzieć, było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom” – mówił prezydent Andrzej Duda. Homilię wygłosił bp warszawsko-praski, Romuald Kamiński. Określił pracę Franciszka Pieczki jako coś więcej niż zawód, jako „powołanie, dar”. Wnuczka aktora do zebranych powiedziała, że dla niej Franciszek Pieczka był nie tyle wielkim aktorem, co przede wszystkim kochanym dziadkiem. W uroczystości wzięli udział przyjaciele Franciszka Pieczki teatru i planu filmowego. Spośród aktorów byli między innymi Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, czy Sylwester Maciejewski.

Wiele niezapomnianych ról

Franciszek Pieczka zmarł w piątek, 23 września, w wieku 94 lat. był wybitnym polskim aktorem. Niezapomniany jako Muller w „Ziemi obiecanej”, Paszeko w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, Gustlik w „Czterech Pancernych i Psie”, stary Kiemlicz w „Potopie”. W późniejszych latach jeden z najważniejszych aktorów Jana Jakuba Kolskiego, a ostatnio Stach Japycz w serialu „Ranczo”. To tylko kilka ról z dorobku Franciszka Pieczki.

Franciszek Pieczka 1928-2022

Wybitny aktor teatralny i filmowy urodził się 28 stycznia 1928 roku w Godowie na Śląsku. Ukończył PWST w Warszawie. Grał w teatrze w Nowej Hucie i Jeleniej Górze. W latach 1954 – 2015 występował na deskach Teatru Powszechnego. Odszedł, gdy nowo mianowany dyrektor zapowiedział zwolnienie starszych aktorów, by ustąpili miejsca młodszym. Stworzył wiele wybitnych ról filmowych, dla masowych odbiorców stał się najbardziej znany po roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. W latach 2007-2009 i 2011-2016 grał w serialu „Ranczo”. Zaś w 2008 roku w wersji kinowej „Ranczo Wilkowyje”. W 2017 roku prezydent RP przyznał mu Order Orła Białego. Zmarł w Warszawie, w piątek, 23 września, w wieku 94 lat. W czwartek, 29 września spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

 

Polecamy