sobota, 18 maja, 2024

W audycie to przejście uznano za niebezpieczne. Drogowcy je skrócili

Nowa nawierzchnia, skrócone przejścia, wysepki. Po wszystkim ma być bezpieczniej. Przejścia na Obozowej między wlotami ulic Radziwie i Wawrzyszewskiej przeszły już gruntowny remont – poinformowali drogowcy.

Jak przypomina Zarząd Dróg Miejskich, na Woli, w ramach audytu bezpieczeństwa audytorzy zbadali 299 zebr bez sygnalizacji świetlnej. 51 w 30 lokalizacjach otrzymało najniższe noty, czyli 0 lub 1 punkt w skali od 0 do 5. Wśród takich przejść znalazło się to przez ul. Obozową między wlotami ulic Radziwie i Wawrzyszewskiej.

Konieczność skrócenia zebry

Audytorzy, biorąc pod uwagę 30 kryteriów, zebrę przez jezdnię północną ocenili na 0, zebrę przez torowisko tramwajowe – na 2, a zebrę przez jezdnię południową – na 1. Zwrócili uwagę na znaczną prędkość rozwijaną przez kierowców, a jako największe zagrożenie uznali możliwość wyprzedzania. Dodali, że ponieważ na obu jezdniach są dwa pasy ruchu, istnieje duże ryzyko wypadków. „Taka organizacja ruchu sprawia, że jeden kierowca zatrzyma się przed przejściem i ustąpi pierwszeństwa, a drugi na pasie obok tego nie zrobi i potrąci pieszego” – podkreślili. Jak informuje ZDM, sposobem na poprawę bezpieczeństwa było skrócenie przejść przez obie jezdnie. Drogowcy zakończyli montaż wysepek z prefabrykatu na dotychczasowych lewych pasach.

Płynność będzie bez zmian – zapewniają drogowcy

Jak zapewniają drogowcy, płynność ruchu nie zmieniła się, ponieważ  ul. Obozowa od wiaduktu kolejowego, czyli 200 m na zachód od zebry, posiadała do tej pory po jednym pasie na obu jezdniach. Jedyną różnicą jest to, że kierowcy jadący w stronę al. Prymasa Tysiąclecia zjeżdżają teraz z zanikającego pasa wcześniej. A ci, którzy poruszają się w kierunku ul. Górczewskiej, do dyspozycji lewy pas mają nieco później. Piesi zyskali więcej miejsca. Po zejściu z peronu przystanku tramwajowego nie wkraczają już bezpośrednio na pas ruchu – podkreśla ZDM.

Inne zawracanie

Jak przypomina, dotychczas kierowcy mieli do dyspozycji dwie zawrotki. Pierwszą między ulicami Radziwie a Wawrzyszewską, a drugą między ul. Wawrzyszewską a wiaduktem kolejowym. Na obu moli zawracać z jezdni zachodniej na wschodnią i odwrotnie. Po zmianach na zawrotce między ulicami Radziwie a Wawrzyszewską możliwe stało się tylko zawracanie z jezdni zachodniej na wschodnią, a na zawrotce między ul. Wawrzyszewską a wiaduktem kolejowym – z jedni wschodniej na zachodnią. Do zawrotek doprowadzają utworzone w tym celu pasy. Dzięki temu zawracające auta nie wstrzymują samochodów jadących prosto – podsumowuje ZDM.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img