sobota, 18 maja, 2024

Zło konieczne, czyli gdy jedziemy na wakacje, a pies nie może jechać z nami

Wakacje to wspaniały czas, ale często towarzyszy im problem – co z domowymi pupilami. Najlepiej, gdy psa możemy zabrać ze sobą. Jeśli to niemożliwe możemy o pomoc poprosić rodzinę bądź przyjaciół, którzy zwierzęciem się zaopiekują. Ewentualnie skorzystać z profesjonalnej oferty hotelu dla zwierząt. Na co zwrócić uwagę?

Canis familiaris, czyli pies,  żyje u naszego boku od kilkunastu tysięcy lat. Przez ten czas zdążył przystosować się do egzystowania z człowiekiem w warunkach miejskich. Wytworzył z ludźmi tak silną więź, że jego naczelną potrzebą stało się być jak najbliżej swego opiekuna. Problem pojawia się, gdy z jakichś powodów musimy miejsce zamieszkania opuścić, wyjeżdżając na przykład na urlop. Oczywiście najlespszym rozwiązaniem jest zabranie zwierzaka ze sobą. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy tego zrobić?

Minimalizacja stresu 

Jak sprawić, by wynikający z rozłąki stres u zwierzęcia jak najbardziej zminimalizować? W przypadku wyjazdu bez zwierzęcia rozwiązaniem jest albo skorzystanie z pomocy odpowiedzialnych bliskich. Albo profesjonalnej oferty hotelu dla zwierząt. Co istotne, przymusowa rozłąka to „zło konieczne”, u zwierzęcia stres separacyjny na pewno wystąpi. Pytanie tylko z w jakim natężeniu. To kwestia  indywidualna. Problemem jest to, że nie wszyscy opiekunowie równie dobrze znają swoje zwierzę. Warto poczytać sobie w ogóle oraz w szczególności: jak psy objawiają lęk separacyjny. Zachowania mogą być różne. Od osowiałości, apatii, przesypiania większości doby, poprzez odmawianie pokarmów, po nadmierne pobudzenie, niszczenie przedmiotów, ich połykanie, agresję, kompulsywne samookaleczanie. Podejmując decyzję o rozłące ze zwierzęciem musimy znać swojego psa i zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji. Warto w tym miejscu także wskazać, że psa można (a nawet należy) zawczasu uczyć pod kątem separacji. Wiele pożytecznych materiałów na ten temat znajdziemy w sieci. Nie brak też dobrej literatury.

Czas rozłąki nakreślać stopniowo

Przygotowując się do wyjazdu i pozostawienia psa warto nakreślić ogólną zasadę postępowania. Czas rozłąki należy wydłużać stopniowo, a pies powinien mieć zapewnione zajęcie – najlepiej jeśli jest fizycznie i psychicznie zmęczony, wtedy spokojnie  śpi, odpoczywa.  W przypadku dłuższej rozłąki powinien mieć zapewnioną także potrzebę bycia w stadzie, także z innym opiekunem. Załóżmy, że znamy swojego psa, wiemy jak znosi separację, jest w jakimś stopniu „wytrenowany” do tego by zostawać sam przez pewien czas. Rozwiązaniem są tzw. „psie hotele”.  Ich bezsprzeczną zaletą jest to, że pies jest w stadzie – zachowania autodestrukcyjne z reguły podejmują psy samotne. Oczywiście warunkiem jest, by pies był prawidłowo zsocjalizowany, umiał poprawnie współżyć z innymi przedstawicielami swojego gatunku, nie był agresywny itd.

Dwie kluczowe sprawy

Aby wybrać odpowiedni hotel dla psa, sprawdzić należy dwie rzeczy. Po pierwsze: osoba/osoby, które tego typu przybytek prowadzą. Jacy to ludzie, jakie mają kompetencje, doświadczenie w postępowaniu z psami. Jaką dysponują wiedzą potrzebną do monitorowania zdrowia zwierzaków i jakie stosują procedury postępowania w przypadku zaobserwowanych problemów. Po drugie w jakich warunkach zwierzę będzie przebywało. Czy będzie miało zapewnione miejsce odosobnienia na spoczynek, posiłki, dostęp do świeżej wody, schronienie przez gorącem, zimnem, deszczem. Jakie będą warunki do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, aktywności fizycznej, ruchowej itd.  Co istotne – powyższa lista nie jest krótka, a obejmuje warunki niezbędne i podstawowe.

Opinie w sieci nie wystarczą

Oczywiście w przypadku tak poważnej decyzji jak wybór hotelu dla zwierząt, nie wolno poprzestać na sprawdzeniu informacji w internecie i opinii w sieci. Należy w dane miejsce wcześniej pojechać, zobaczyć i dokładnie zlustrować je pod kątem potrzeb naszego sierściucha bądź kudłacza. Rzecz jasna, gdy już zdecydujemy, podczas wyjazdu warto raz na jakiś czas sprawdzać zdalnie stan psychofizyczny psiaka. Miejmy na uwadze to, że osoba kompetentna i dysponująca odpowiednimi warunkami do opieki nad zwierzętami chętnie udzieli nam  informacji, nie mając nic do ukrycia.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img