piątek, 30 września, 2022

Tropikalne upały. Lekarz: Zagraża nam wszystkim. Włączmy rozsądek

Chronić, powinniśmy się wszyscy. Skurcze cieplne, wyczerpanie cieplne, udar cieplny-słoneczny,  to trzy rzeczy, które zdarzają się bardzo często. Są bardzo niebezpieczne, a dotknąć mogą każdego.  Rozsądkiem powinni wykazać się więc wszyscy, niezależnie od wieku, czy przechodzonych chorób – mówi dr Michał Sutkowski, szef warszawskich lekarzy rodzinnych.

Do Warszawy nadeszły tropikalne upały. Temperatura sięga prawie 40 stopni Celsjusza.  W mieście takim, jak stolica Polski radzić sobie z tropikalnym gorącem?

Dr Michał Sutkowski: Trzeba włączyć zdrowy rozsądek. Najlepiej, jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w ogóle. A jeśli już koniecznie musimy wyjść, nie róbmy tego w środku dnia. Wychodźmy rano, gdy temperatura wynosi 20, 22 stopnie, a nie a nie gdy termometry wskazują 32, 38, a w słońcu jeszcze więcej. Konieczne są także odpowiednie zabezpieczenia.  Krem z filtrem chroniący skórę przed poparzeniem. Odpowiednie i jakościowe okulary przeciwsłoneczne. Dobre, nakrycie głowy, najlepiej z szerokim rondem. Pijemy dużo płynów. Najlepiej dobrze zmineralizowanej wody. Pijemy jej dużo, popijamy regularnie, nawaniamy się.

Podczas upałów ludzie młodzi i zdrowi są raczej bezpieczni, jednak osoby starsze, czy chore muszą na siebie szczególnie uważać?

Chronić, powinniśmy się wszyscy. Skurcze cieplne, wyczerpanie cieplne, udar cieplny-słoneczny,  to trzy rzeczy, które zdarzają się bardzo często. Są bardzo niebezpieczne, a dotknąć mogą każdego.  Rozsądkiem powinni wykazać się więc wszyscy, niezależnie od wieku, czy przechodzonych chorób.

Owszem, jednak są chyba osoby szczególnie narażone?

Oczywiście, że tak. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, małe dzieci niezależnie od chorób. Tu  decyduje pesel. Ale w grupie ryzyka są też osoby z wielochorobowością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym. Chorobami serca, po zawale, udarze, z niewydolnością krążenia. Także osoby  niepełnosprawne na wózkach. Wreszcie ludzie z różnego rodzaju dysfunkcjami intelektualnymi, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia, konieczności uzupełniania płynów itd. Wszyscy zwracajmy uwagę na osoby zależne od nas – dzieci, ludzi starszych, chorych. Wreszcie upał niebezpieczny jest dla osób przyjmujących niektóre leki. Chodzi o środki na nadciśnienie,  przeciwhistaminowe, moczopędne i wiele innych. W upalne dni pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Powinno być one przewiewne, siatkowe, jasne.

 

 

Polecamy