piątek, 30 września, 2022

Smaczne i zdrowe. Jedzmy codziennie kilka porcji

Owoce jagodowe wciąż nie są doceniane. Dietetycy zalecają, by spożywać ich filiżankę dziennie. Chodzi o jagody, borówki, ale też agrest i wiele innych. 

W sezonie, w naszym menu, jak najczęściej powinny się pojawiać: jagody kamczackie, aronia, agrest, porzeczki, borówki, maliny, jeżyny, czereśnie czy truskawki. Wszystkie mają wiele właściwości zdrowotnych, a regularne ich spożywanie chociażby pomaga usunąć z organizmu wolne rodniki. Eksperci obserwują jednak, że mimo wielu korzyści, jakie daje jedzenie owoców i warzyw, wciąż jest ich za mało w menu Polaków.

Prozdrowotne właściwości superowoców

Dietetycy i producenci nie mają najmniejszych wątpliwości – polskie owoce charakteryzują się wysoką jakością. W sezonie to właśnie na nie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. – Polacy zawsze szukają egzotycznych, zagranicznych superowoców, a tymczasem na naszym podwórku rośnie mnóstwo owoców jagodowych, które mają supermoce, czyli masę przeciwutleniaczy, dużo witaminy C i sporo błonnika. Przede wszystkim są to: truskawki, borówki, maliny, a w późniejszym okresie – także śliwki czy minikiwi. Ten repertuar jest bardzo szeroki – mówi agencji Newseria Lifestyle Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny. Specjaliści do spraw żywienia zachęcają, by codziennie spożywać filiżankę owoców jagodowych, które są w Polsce dostępne przez siedem miesięcy. Wyzwaniem jest ciągłość, czyli świadome, płynne przejście z sezonu jednego owocu w sezon drugiego. – My to nawet nazywamy owocową sztafetą. Bo właściwie od wczesnej wiosny zaczyna się jagoda kamczacka, a potem stopniowo dochodzą kolejne owoce. Więc właściwie przez znaczną część roku możemy zjadać polskie superowoce – mówi Monika Stromkie-Złomaniec.

Prozdrowotne właściwości superowoców zawierających związki bioaktywne są bardzo istotne dla naszego organizmu. Wiążą wolne rodniki i metale ciężkie. Działają więc przeciwzapalnie, przeciwrakotwórczo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie czy też antyalergicznie. Głównie chodzi o te owoce, co mają ciemne wybarwienie. – Aronia, borówka, jagoda kamczacka czy czereśnia, są źródłem przeciwutleniaczy. Mają dużo antocyjanów. Są to związki, które chociażby regulują ciśnienie tętnicze krwi, chronią nasz układ krążenia. Chronią nas też przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi. W swoim organizmie produkujemy masę wolnych rodnikó. Naszym zadaniem jest więc, żeby z dietą dostarczać dużo przeciwutleniaczy, które będą je neutralizowały – mówi dietetyk kliniczny. Niektóre z owoców jagodowych dostępne są krótko. Agrest tylko przez dwa tygodnie, a jagoda kamczacka – dwa i pół tygodnia. Dlatego warto jeść je  codziennie. Według najnowszych zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę posiłków, które spożywamy każdego dnia.

Dwie-trzy porcje w codziennym menu

– Owoce często kojarzą się nam negatywnie z cukrem, a zapominamy o ich właściwościach prozdrowotnych. W codziennym menu dwie–trzy porcje takich owoców powinny się pojawić. – mówi Monika Stromkie-Złomaniec – porcja to powiedzmy garstka. Ona będzie różna w zależności od naszego wieku, wielkości dłoni. Kilka razy dziennie powinniśmy taką porcję owoców zjadać – mówi Mimo wielu korzyści Polacy wciąż pozostają nieprzekonani. – Polacy zdają sobie sprawę z tego, że warzywa i owoce są zdrowe. Jednak obserwacje i badania pokazują, że ta świadomość nie niesie za sobą ich większego spożycia. Okres pandemii pokazał, że zaczęliśmy kojarzyć warzywa i owoce z podniesieniem naszej odporności, więc spożycie trochę wzrastało. Teraz natomiast trochę zapominamy o pandemii. Jest odrobinę gorzej. Dlatego ważna jest edukacja, uczenie i pokazywanie Polakom, co te owoce i warzywa cennego wnoszą do naszej diety – podkreśla.

Zachęta dla hodowców

Właściwości prozdrowotne najczęściej uprawianych superowoców powinny też zachęcić rolników i właścicieli sadów oraz działek do ich nasadzeń. W ten sposób, w ramach skrócenia łańcucha dostaw, można mieć własne owoce na soki, przetwory oraz do bezpośredniego spożycia.

(Newseria)

Polecamy