środa, 10 sierpnia, 2022

„Obwodnica Gocławia” do końca czerwca będzie zielona

18 ogrodów deszczowych, tysiące krzewów i ponad 200 drzew zyskają ulice na Gocławiu. To „efekt uboczny” remontu „obwodnicy Gocławia”.

Jak informuje stołeczny ratusz, Gocław stanie się coraz bardziej zielony przy okazji wykonanego właśnie remontu „obwodnicy Gocławia”.

Obwodnica po remoncie, czas na zieleń

W ramach prac na ulicy Jugosłowiańskiej drogowcy wyremontowali chodnik i wytyczyli brakujący fragment drogi dla rowerów. W zeszłym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczyli pasy do parkowania i pasy rowerowe. A na Meissnera wymienili nawierzchnię. W tym roku remont przeszła ulica Abrahama.  Jak przypomina ratusz, uzupełnieniem zmian drogowych jest zieleń. Na gocławskich ulicach drogowcy posadzą  łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego – 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

W wielu miejscach drogowcy sadzą mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdobią także trawy – miskant chiński i kostrzewa Gautiera – wyliczają urzędnicy.

Osiemnaście ogrodów deszczowych

Jak informuje urząd miasta na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiają się też ogrody deszczowe. Jak przekonuje ratusz, stanowią one naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku. Umożliwia on wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu trafi do kanalizacji. Ogrody wykonawcy lokują przy wyjazdach z dróg osiedlowych – to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.

Na Gocławiu powstanie osiemnaście ogrodów deszczowych – cztery na ul. Meissnera, sześć na ul. Umińskiego i osiem na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostaną posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny – zaznaczają urzędnicy. W ramach prac zagospodarowany zostanie również mały skwer przy al. Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawi się 5 klonów pospolitych oraz 3 wiśnie ptasie. Prace mają potrwać do końca czerwca – informuje stołeczny ratusz.

(źródło: UM Warszawa)

Polecamy