piątek, 19 kwietnia, 2024

Urzędnicy apelują do warszawiaków: NIE PORYWAJCIE MAŁYCH PTAKÓW

Warszawiacy kochają zwierzęta i często starają się im pomóc. Jednak zabieranie pisklaków i podlotów do domu, wyrywanie ich z naturalnego środowiska nie tylko nie pomaga, ale wręcz im szkodzi. Zazwyczaj alarm jest fałszywy – bo ptaki zwyczajnie uczą się latać. A nawet gdy pomoc jest potrzebna, nie róbmy tego na własną rękę. Lepiej wezwijmy specjalistyczną pomoc.

Gdy widzimy małego, niezdarnego pisklaka, oczywistym odruchem jest chęć pomocy. Problem w tym, że często ta pomoc daje skutek odwrotny od zamierzonego. Podloty i pisklęta najczęściej po prostu UCZĄ się latać. Najczęściej pod czujnym okiem ptasich rodziców. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to zabrać je z naturalnego środowiska.

Niestety, wielu ludzi tak robi. Jak informuje stołeczny ratusz,  od początku kwietnia, kiedy rozpoczyna się okres lęgowy większości krajowych gatunków ptaków, pracownicy Ptasiego Azylu w warszawskim zoo mają mnóstwo pracy. Aż 75 proc. przyjmowanych pacjentów stanowią właśnie podloty i pisklęt, które zazwyczaj nie wymagają żadnej hospitalizacji.

„Mieszkańcy Warszawy przynoszą wówczas młode szpaki, wróble, nurogęsi, krzyżówki, sroki, wrony, puszczyki i inne ptaki. Jednak tylko część z nich wymaga pomocy, a wiele zostało zabranych z naturalnego środowiska zupełnie niepotrzebnie” – opisuje urząd miasta. „Ludzie mylnie oceniają sytuację uważając, że pisklęta poza gniazdem wymagają pomocy. Tymczasem nielotny, młody ptak to zjawisko zupełnie normalne w przyrodzie. Działanie ludzi wynika z dobrych intencji, ale często taka interwencja jest nie tylko zbędna, ale i szkodliwa. Warto też pamiętać, że zabieranie ze środowiska naturalnego zdrowych, sprawnych, dzikich ptaków jest prawnie zabronione” – informuje ratusz.

Oczywiście są sytuacje, gdy zwierzę faktycznie potrzebuje pomocy. Nie ma jego rodziców, jest ranne, itp. Ale nawet wtedy nie zabierajmy takiego pisklęcia do domu. W takiej sytuacji wezwijmy specjalistyczną pomoc – Eko Patrol Straży Miejskiej, bądź skontaktujmy się z Ptasim Azylem. Wzięcie ptaka do domu sprawi, że nie będzie on potem w stanie przetrwać na wolności. O 17.00, w środę 4 maja, dr n. wet. Agnieszka Czujkowska, specjalista chorób zwierząt nieudomowionych i Kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl w Warszawie wygłosi wykład online na temat tego jak rozpoznać, czy ptak faktycznie potrzebuje pomocy, czy nie. Wykład będzie dostępny na stronie urzędu miasta.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img