czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rocznica uchwalenia pierwszej Konstytucji w Europie

Kraju nie ocaliła, ale dała impuls na 123 lata walki o niepodległość Ojczyzny. 3 maja mijają 232 lata od uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji.

3 Maja 1791 roku Sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów uchwalił Konstytucję 3 Maja. Pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie. Drugą, po amerykańskiej, na Świecie. Była to jedna z ostatnich prób ratowania niepodległości państwa. Nie udało się, jednak tradycja Konstytucji była ważnym odniesieniem dla polskiej tożsamości w okresie walki o niepodległość.

Czym był Konstytucja 3 Maja

Sama Konstytucja znosiła słabości ustrojowe Rzeczypospolitej – liberum veto, wolną elekcję (wprowadzała dynastię). Wprowadzała stałą armię. Prawo 3 Maja zostało zaatakowała opozycja magnacka oraz kraje ościenne. Wojna w obronie Konstytucji zakończyła się klęską obozu patriotycznego i II rozbiorem Polski. Król Stanisław August Poniatowski przystał do Targowicy. A kolejna próba ratunku – Powstanie Kościuszkowskie zakończyło się kolejną klęską i III rozbiorem. Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak mit 3 Maja był ważnym fundamentem polskiej misji niepodległościowej w kolejnych latach. W II RP rocznica uchwalenia Konstytucji była świętem państwowym. W PRL święto to zostało zniesione i zakazane. Przywrócone w 1990 roku. od 2007 roku 3 Maja jest też świętem państwowym na Litwie.
3 Maja jest też ważnym świętem w Kościele katolickim –  Matki Bożej Królowej Polski. (maks)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img