niedziela, 22 maja, 2022

Zaczął się GROŹNY PONIEDZIAŁEK. Pogoda ZAGRAŻA ŻYCIU!

Wiatr ponad 100 kilometrów na godzinę. Zawieje i zamiecie. Burze, opady, fatalne warunki na drogach. Poniedziałek, 17 stycznia to trudny dzień. Pogoda zagraża naszemu zyciu i zdrowiu! 

W poniedziałek, 17 stycznia bez potrzeby nie wychodźmy z domu. Zabezpieczmy, bądź usuńmy z balkonu wolnostojące przedmioty. Tego dnia bardzo silny wiatr, w porywach powyżej 100 kilometrów na godzinę, może powodować przerwy w dostawach prądu. Prowadzić do utrudnień komunikacyjnych. Przede wszystkim stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla szesnastu województw. Na Mazowszu jest ostrzeżenie drugiego stopnia – poważniejsze. Pogoda zagraża życiu, ale też wpłynie niekorzystnie na nasze samopoczucie – informuje IMGW.

SMSY od RCB

W niedzielę SMS o zagrożeniu rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. „Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy” – to treść wiadomości. „Ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2° – silny wiatr. Prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 50km/h do 70km/h, w porywach do 100km/h, w pasie nadmorskim lokalnie w porywach do 110km/h, z zachodu i północnego zachodu” – to z kolei wpis Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiatr pojawił się w niedzielę wieczorem na Wybrzeżu, by nad ranem objąć już całą Polskę. Prędkość ma się zmniejszyć stopniowo wieczorem, najdłużej prędkość wiatru utrzyma się na Wschodzie kraju. Będą też intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Możliwe są nawet burze. A także (choć raczej na południu Polski) zawieje i zamiecie śnieżne. Intensywne opady i wiatr mocno ograniczają widoczność, utrudniają warunki na drogach. Do tego trzeba uważać na śliską nawierzchnię. Pogoda jest więc w poniedziałek groźna, ale też fatalnie wpływa na samopoczucie. Jak podaje IMGW u meteoropatów może nasilić dolegliwości bólowe, a u osób wrażliwych wywołać objawy niepokoju, czy problemy z koncentracją uwagi.

Ostrzeżenia dla Warszawy, Mazowsza, Polski

W Warszawie jak na całym Mazowszu obowiązuje drugi stopień zagrożenia. „Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia” – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał łącznie dla dziesięciu województw północnej i centralnej Polski, na całym ich terenie.  Ostrzeżenia obowiązują dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego. Częściowo dla południowych części województw małopolskiego i podkarpackiego (tereny górskie). Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW wydał dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, części małopolskiego i części podkarpackiego.

Polecamy