sobota, 20 kwietnia, 2024

Kryzys mieszkaniowy, a wolnych lokali jest sporo. Prawy brzeg pustostanem stoi

W Warszawie na Pradze, Grochowie, Kamionku jest wiele mieszkań pustych, w których nie mieszka nikt. Nie można ich kupić ani wynająć na rynku. Bo czekają na remont i przekazanie do puli mieszkań socjalnych/komunalnych. Ale to trwa. Czy rozwiązaniem byłoby wpuszczenie tych mieszkań na rynek, a uzyskanych w ten sposób pieniędzy przekazanie na stworzenie nowych zasobów? Zdania są podzielone.

Pan Wojtek był samotnym, powszechnie lubianym mieszkańcem jednej z kamienic na Grochowie. Przedsiębiorcą. Ale nie z tych, o jakich mówi się w telewizjach, co to jeżdżą drogimi samochodami, rozwalają kasę, nie mają co robić z pieniędzmi. Był przedsiębiorcą ciężko pracującym od rana do nocy, jako przysłowiowa złota rączka. Na życie starczało, nic ponad to. Mieszkał spokojnie, zajmował lokal komunalny. Na początku 2014 roku zasłabł na ulicy. Niestety wezwane na miejsce pogotowie nie dało rady. Mimo starań ratowników medycznych mężczyzna zmarł. Nie pozostawił rodziny. Zostało za to puste mieszkanie komunalne. Według prawa wróciło ono do zasobu gminy. Niebawem od śmierci pana Wojtka minie osiem lat. Lokal stoi pusty, jak stał.

– Trochę to niepokojące – mówi pani Paulina, sąsiadka zmarłego mężczyzny. – Dla mnie jako lokatorki, jednak dobrze by było, aby ktoś tam mieszkał. Fakt, że jest obok nieogrzewany lokal, niekorzystnie wpływa też na mieszkanie, w którym mieszkam – mówi kobieta. Lokali podobnych do tego, opuszczonego przez pana Wojtka jest w Warszawie wiele. Nasza reporterka zadzwoniła do jednego z prawobrzeżnych ZGN-ów. Zapytała, czy może wynająć któreś z pustych mieszkań. – Absolutnie nie! – usłyszała od pani po drugiej stronie słuchawki. – To mieszkania dla najbardziej potrzebujących ludzi! Miasto będzie je remontować. Jak pani potrzebuje mieszkania, to proszę złożyć podanie. Rozpatrzymy. Wątpię jednak, czy pani dostanie – zaznaczyła. Problem w tym, że potrzebujący wciąż mieszkań nie mają. A pustostany niszczeją.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img