piątek, 19 kwietnia, 2024

Niedziela Chrztu Pańskiego. Kończy się okres Bożego Narodzenia

Niedziela Chrztu Pańskiego, która w tym roku przypada w niedzielę (7 stycznia) końćyokres Bożego Narodzenia. O co jednak chodzi w tym święcie? (Przypominamy nasz tekst)

Święto Chrztu Pańskiego upamiętnia  chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie. Przypada w pierwszą niedzielę po święcie Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). W 2024 roku przypadło w niedzielę, 8 stycznia. Dzień ten zakończył okres świętowania Bożego Narodzenia. W Kościele ormiańskim święto to wierni obchodzą razem z  Bożym Narodzeniem i Objawieniem Pańskim 6 stycznia. Dla wiernych obrządków wschodnich (grekokatolików, prawosławnych) 7 stycznia był pierwszym dniem Bożego Narodzenia. 8 stycznia drugim, 9 stycznia obchodzą dzień trzeci, którego u katolików się nie praktykuje.

Co wspominamy w niedzielę Chrztu Pańskiego?

Boże Narodzenie upamiętnia narodziny Jezusa, święto Objawienia Pańskiego – jego objawienia całemu światu. Święto Chrztu Pańskiego początek publicznej działalności już dorosłego Jezusa Chrystusa. Zamyka okres świętowania Bożego Narodzenia. W Kościele rzymskokatolickim, jak i Kościołach greckokatolickich, przypada w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Od setek lat święto obchodzą chrześcijanie wschodni.  Chrzest Jezusa pomimo udokumentowania w Ewangelii nie miał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. Dekret Świętej Kongregacji Obrzędów z 23 marca 1955 ustanowił święto na dzień 13 stycznia, w miejsce dawnej oktawy Epifanii. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie „wspomnienie” i przesunięto jego termin na niedzielę po 6 stycznia.

Teksty modlitw z Biblii

Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego są bardzo dokładnie przekazane w Biblii. Podkreślają związek tego święta z uroczystością Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego.  W tym wydarzeniu katolicy widzą pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad nim w postaci gołębicy (epifania trynitarna). Święto Chrztu Pańskiego z jednej strony objawia wierzącym Jezusa jako umiłowanego Syna Bożego, posłanego przez Ojca w mocy Ducha Świętego dla zbawienia człowieka, z drugiej zaś strony kieruje uwagę na rzeczywistość chrztu.

Wraz ze świętem chrztu Chrystusa kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj kończenia tego czasu świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2 lutego. Dlatego do tego czasu można zachować szopkę w kościele i śpiewać kolędy.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img