piątek, 29 marca, 2024

Na dworze mróz, w tv generał zamiast Teleranka

 

Była noc, z 12 na 13 grudnia. Za oknem panował siarczysty mróz. W całym kraju przestały działać telefony. Na wielu klatkach schodowych rozległ się charakterystyczny stukot butów. To wojskowo-milicyjne patrole szły po nieświadomych niczego działaczy opozycji. Rano dzieci zamiast ulubionego Teleranka na telewizyjnych ekranach zobaczyły przemawiającego generała w mundurze. W poniedziałek, 13 grudnia mija czterdzieści lat od wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju. 

Na 40. rocznicę stanu wojennego stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Dom Spotkań z Historią (DSH) przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru. Zaplanowano specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka.

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła stan wojenny w nocy, z 12 na 13 grudnia 1981 roku.  Zawiesiła wydawanie gazet. Ukazywały się jedynie pisma rządowe, „Trybuna Ludu” i „Żołnierz Wolności”.  W całym kraju władze wyłączyły telefony. A działaczy  Solidarności milicjanci i żołnierze zatrzymywali i przewozili do obozów internowania. Wieczorem nie można było wychodzić z domu – bo była godzina milicyjna. Na ulicach jeździły czołgi i transportery opancerzone. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku. Zniesiony 22 lipca 1983 roku.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img